birgün

4° AÇIK

GÜNCEL 27.05.2015 12:08

Şeyh uçmaz, mürit uçurur

Erdoğan'ı Mercedes de kesmedi; Diyanet İşleri Başkanı'na özel uçak tahsis edileceğini açıkladı. Erdoğan'ın Papa örneği de yalanlandı

Şeyh uçmaz, mürit uçurur

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e Papa'yı örnek göstererek Mercedes'in ardından bir de uçak tahsis edileceğini ifade edince, Doğan Haber Ajansı (DHA) Roma temsilcisi Esma Çakır, Erdoğan'ın sözlerini 'Papa'nın özel uçağı yok' diyerek düzeltti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e tahsis edilen Mercedes ile ilgili 'çerez parası' demesinin ardından bu kez de Erdoğan, Görmez'e özel araç tahsis etmek için Vatikan'a sığınmıştı. Danışmanları tarafından yanlış yönlendirilen Erdoğan katıldığı bir canlı yayında, "Vatikan'ın özel uçağı var. Sıradan bir ülke miyiz? Ne yani bizim dini liderimiz tarifeli uçağa binecek?" demişti.

Doğan Haber Ajansı'ndan Esma Çakır Twitter'dan konunun Erdoğan tarafından yanlış aksettirildiğine dair açıklamalarda bulundu. Çakır, “Sn. Erdoğan’ı danışmanları yine yanlış bilgilendirmiş. Papa’nın özel uçağı yok, hiç de olmadı. Papa, seyahatlerinde kendisine Alitalia’dan tahsis edilen bir uçağı kullanıyor. Papa, sadece dini bir lider değildir, Vatikan Devleti’nin de Başkanı’dır. Bu nedenle esasen güvenlik açısından özel bir uçağa ihtiyacı vardır. Güvenlik açısından gerekli olmasına rağmen, Papa’nın özel bir uçağa sahip olmaması çok defalar eleştirilmiştir de.” diyerek Erdoğan'ı yalanladı.

Şimşek'e göre ha Mercedes, ha leblebi: Görmez’in aracı ‘çerez parası’ değilmiş!

Savunma Bakanı arttırdı: Uçak alınsa yeridir

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız