birgün

23° AÇIK

Seyhan Livaneli Öykü Yarışması sonuçları açıklandı

Seyhan Livaneli Öykü Yarışması'ın kazananı Servet Şan Durukan oldu. Durukan'ın kitabı, gelecek yılki törene kadar Edebiyatist Yayınevi’nden yayımlanacaktır.

KÜLTÜR SANAT 10.01.2022 15:19
Seyhan Livaneli Öykü Yarışması sonuçları açıklandı
Abone Ol google-news

2021 Ağustos ayında başvuruları almaya başlayan Seyhan Livaneli Öykü Yarışması'nın kazananları belli oldu.

Zülfü Livaneli, Barış İnce, Menekşe Toprak, Jale Sancak, Gaye Boralıoğlu, Hakan Akdoğan ve Zafer Köse’den oluşan seçici kurul, beş adayı finalist olarak belirledi.

Deniz Mahabad, Sitare Kanşay Sarayönlü, Servet Şan Durukan, Esra Kahya ve Elif Derviş'in yer aldığı finalistler arasında yaptığı ikinci tur değerlendirme sonrasında, seçici kurul, Servet Şan Durukan’ı ödüle layık gördü.

Amacı, “Edebiyat dünyamıza soluk katabilecek yeni yazarlar ortaya çıkarmak ve Seyhan Livaneli’nin değerli anısını yaşatmak” olan Seyhan Livaneli Öykü Yarışması'na başvurular, 2021 Ağustos ayında alınmaya başlanmıştı. Öykü türünde kitabı yayınlanmamış 650 kadar aday, herhangi bir ödül almamış ikişer öyküsüyle ödüle başvurdu. Üçüncüsü düzenlenen yarışmanın bu yılki konusu “Bellek” olarak belirlenmişti.

Daha önce, Seyhan Livaneli’nin doğum günü olan 22 Ocak 2022’de yapılacağı duyurulan ödül töreni, artan pandemi vakalarından dolayı 17 Mart’a ertelendi. Kozyatağı Kültür Merkezi’ndeki gecede, jüri üyelerinin düzenleyeceği panel ve söyleşilerle, bir edebiyat etkinliği gerçekleştirilecek.

2021 yılının kazananı Güray Işık’a da ödülü bu yılki törende verilecek.

Aynı gece, ilk iki yılın kazananı Duysal Deneyici Tatlısu’nun ve Güray Işık’ın kitapları için imza etkinliği de yapılacak.

Bu yılın kazananı Servet Şan Durukan’ın da, gelecek yılki törene kadar kitabı Edebiyatist Yayınevi’nden yayımlanacaktır.

Bu yılki finalistlerin birer öyküsü, Edebiyatist Dergi, Edebiyat Atölyesi Dergisi, Masa Dergi ve Öykü Gazetesi’nde okurla buluşacak.

Düzenleme Kurulundan Ayça Erdura, bir sonraki yıl için belirlenecek konu ve şartların Ağustos 2022 tarihinde duyurulacağı bilgisini verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol