birgün

11° AÇIK

Seyitömerliler: Termik santral bizi yavaş yavaş öldürüyor

Seyitömer'de termik santral hem yurttaşları hasta ediyor hem yaşam alanlarını kirleterek onların geçim kaynakları hayvancılığı ve tarımı bitiriyor. Köyde yaşını almış isimlerden Seher Kabadayı: Şimdi bizi yavaş yavaş öldürüyorlar

ÇEVRE 17.07.2017 13:43
Seyitömerliler: Termik santral bizi yavaş yavaş öldürüyor
Abone Ol google-news

Sevil Aslan

Seyitömerliler bütün itirazlarına rağmen zehir solumaya devam ediyor. Seyitömer beldesinde yaşayan yöre halkının yaşamına zarar veren termik santral yakınınlardaki köylerden Bozcahöyük, Kınık, Aslanlı'da yaşayanları isyan ettirmiş.

250 haneli Bozcahöyük köyünden geriye 50 hane kalmış ve 50 hanede de KOAH ya da kanser olmayan insan neredeyse yok. 1999'da devletin kömür havzalarını işletmek için arazileri istimlak edilen köy halkı, şimdi arazisine giremiyor. Kömür yatağından beslenen Seyitömer Çelikler Termik Santral yönetimi köy halkının arazilerini çit ile çevirmiş, köylü bir zamanlar hayvanlarını otlattığı arazisine giremez hale gelmiş.

seyitomerliler-termik-santral-bizi-yavas-yavas-olduruyor-321500-1.


Köyde yaşayanların geçim kaynakları ellerinden alınmış durumda. Bu insanlar termik santralın yaydığı atık kömür küllerinden dolayı ne ekim yapabiliyorlar ne de hayvanlara temiz su verebiliyor.
Bundan köy halkı etkilenmiyor sadece, hayvanlar içtikleri atık sudan telef olmuş, köyün mezarlarlığı santralın kapısına kadar yapılan asfalt yolun altında kalmış.

2012 yılında ihale yoluyla EÜAŞ'tan Çelikler Elektrik Üretime geçen Seyitömer Termik Santral, bacasından çıkan atık kömür külleri ile yakınındaki köylüyü mağdur etse de yöre insanı kimseye derdini dinletememiş.
Termik santralın bacasından çıkan küller, havaya karışıyor ve yurttaşlar kum fırtınasını andıran bu durum karşısında yardım eli bekliyor. Bölgede Tunç çağlarından izler taşıyan Seyitömer Höyüğü de bulunuyor, termik santralın özelleştirilmesiyle beraber höyükteki kazılara son verilmiş ve Höyük kömür işletmesinin sınırları içerisinde kalmış. Kömür işletmesi tarafından höyükte yapılan arkeolojik kazılara son verilmiş ve nihayetinde höyük, kömür rezervleri için feda edilmiş durumda. Kömür işletmesine yakın olan köy halkı, arazilerinin düşük bir ücretle istimlak edilmesi, geçim kaynaklarının elinden alınması ve sağlıklarının bozulması üzerine göç etmiş.

seyitomerliler-termik-santral-bizi-yavas-yavas-olduruyor-321501-1.

'Adalet onlara gelince var, bize gelince yok'

Bozcahöyük Köyü Muhtarı Ali Erez, termik santralın filtreleme sistemi olmadığını vurgulayarak santral işletmesinin bacaları özellikle geceleri açtığını söylüyor. Erez, "Sabah uyandığımda araba beyazken siyaha bürünüyor, balkonumuza çamaşırlarımızı asamıyoruz. Termik santralın filtreleme sistemi olmadığını defalarca Kütahya İl Çevre Müdürlüğüne bildirdik, hepimiz toplanıp dilekçe yazdık, fakat sesimizi duyan olmadı. Adalet onlara gelince var, bize yok. Geçim kaynağımız elimizden alındı, eskiden ekip biçiyorduk, şimdi ise tarlalarımızı kül kapladı, hayvancılığı da icra edemiyoruz. Suyumuza da zehir karıştırıyorlar ve hayvanlarımız hastalanıp ölüyor" ifadelerini kullanıyor.

Devletin toprakları istimlak ettiği dönemde halkın dava açtığını ve çoğunun davayı kaybedip icralık hale geldiğini belirten Erez, "Halk, hakkını aramak için dava açtı, ilk davalar kazanıldı fakat diğer insanların hem toprakları komik bir meblağ karşılığında ellerinden alındı hem de 20 bin kadar mahkeme masrafı ödemek zorunda kaldı. Köylünün yıllardır kömür işletmesinde çalıştığını, kömür havzasından kömür çıkardığını söyleyen Erez, "Asgari ücret karşılığı kömür çıkarıyorduk ama bize kışın ısınmamız için bile kömür vermiyorlardı, kömürümüzü Balıkesir'den getiriyoruz. Bize vermedikleri kömürü fakir fukaraya para ile satıyorlar. Ormanlarımızı kül kapladı ve oralara tel çektiler. Odunla bile ısınamaz hale geldik" ifadelerine yer verdi.

Yaşadığı sokakta 20 kişinin kanserden yaşamını yitirdiğini belirten Muhtar Erez, "Köylünün çoğu geçim sıkıntısı ve sağlık sorunu yaşadığı için şehir dışına göç etti. Kalanlarsa kanserle boğuşuyor. Köyde aile düzeni kalmadı, İşsizlik yüzünden boşanmalar da arttı" diye devam etti.

Sağlık sorunu yaşayan bir başka köylü Meryem Teke. Termik santralın etrafa saçtığı atık kömür küllerinden dolayı nefes alamayan ve KOAH hastası olan Teke, " Buradan kömür çıkarmak için bize az para verip topraklarımızı elimizden aldılar, biz buradan çok para alsak ne olur ki. Kaybettiğimiz sağlığımızı geri getirirler mi?" ifadelerine yer veriyor.

seyitomerliler-termik-santral-bizi-yavas-yavas-olduruyor-321503-1.
(Mustafa Erez)

'Ölüye bile saygıları yok'

Bölgede mülkiyet ihlalleri sadece toprakları istimlak ederek olmamış, Bozcahöyük köyünün özel mülkü olan mezarlığa ve tarlalarına girmeleri de yasaklanmış. Köy mezarlığının kömür işletmesine giden asfalt yolun altında kaldığını söyleyen Mustafa Erez, "Kömür işletmesi, termik santrala giden yolu asfalt yaptı ve köy mezarlığı asfalt yolun altında kaldı. Bu mezarlıkta benim annem, babam yatıyor, şehit mezarı da var. Bunların ölüye bile saygıları yok." dedi. Köy mezarlığının üstünde hafriyat kamyonlarının çalıştığını söyleyen Mustafa Erez, mezarlığın işletmenin sınırlarında kaldığını ve mezarlığa geçmelerine izin vermediklerini de ekledi.

seyitomerliler-termik-santral-bizi-yavas-yavas-olduruyor-321507-1.
(Meryem Teke)

'Bizi yavaş yavaş öldürüyorlar'

Köyün yaşlılarından olan Seher Kabadayı'nın oğlu termik santralda çalışıyor ve işçileri 11 saat çalıştırdıklarını söylüyor. Kabadayı, "Benim oğlum daha genç. Sabah evden çalışmak için çıkıyor geceye kadar gelmiyor. İşçileri 11 saat çalıştırıyorlar" diyerek evlerinden hasta insan olmadığını da vurgulayan Kabadayı, "Kocam santral yüzünden kansere yakalandı. Tarlalarımıza kadar girdiler ama paramızı vermediler. Şimdi de bizi yavaş yavaş öldürüyorlar" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun