birgün

17° PARÇALI BULUTLU

‘Sezgin Baran Korkmaz listesi’ iddiası: Ahmet Şık, Dinçer Gökçe ve Mehmet Akif Ersoy’dan yanıt

Sosyal medyada dolaşıma sokulan ve kaynağı bilinmeyen SBK listelerinde adı geçen gazetecilerden Ahmet Şık, Dinçer Gökçe ve Mehmet Akif Ersoy, haklarındaki iddialara yanıt verdi.

GÜNCEL 27.07.2022 15:44
‘Sezgin Baran Korkmaz listesi’ iddiası: Ahmet Şık, Dinçer Gökçe ve Mehmet Akif Ersoy’dan yanıt
Abone Ol google-news

"Kara para aklama" ve "dolandırıcılık" suçlarından ABD'de tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz'ın gazetecilerle özel ilişkiler kurduğu, para ve hediye gönderdiği gibi bazı iddiaların yer aldığı bir liste sosyal medyada dolaşıma sokuldu. Kaynağı bilinmeyen listede adı geçen Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, gazeteciler Dinçer Gökçe ve Mehmet Akif Ersoy, iddialara yanıt verdi. Şık "Buradan bana çamur bulaşmaz" derken, Ersoy ise Sezgin Baran Korkmaz'ı tanımadığını söyledi. Dinçer Gökçe de dekontları paylaşarak, "Bir avukat arkadaşım aracılığı ile 2’si kadın 3 öğrenciye SBK Eğitim Vakfı’ndan burs temin edildi. Aylık tutar 200/250 TL. Kayseri, Muş ve Ardahanlı çocukların hesaplarına yatırıldı" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Cengiz Erdinç, 24 Temmuz'da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili ‘sekiz sayfalık bir listenin' dolaştığını; listede, "basın, yargı, askeriye, avukat, istihbarat, emniyet, iş ilişkileri, personeller, Paramount otelde kalan kişiler, ziyaret edenler, para ödenenler ve hediye gönderilenler" diye başlıklar olduğunu söyledi.

LİSTEDE ADI GEÇENLERDEN YANIT

Öte yandan kaynağı bilinmeyen ve dolaşıma sokulan, Sezgin Baran Korkmaz'ın gazetecilerle özel ilişkiler kurduğu, para ve hediye gönderdiği gibi bazı iddiaların yer aldığı bir liste sosyal medyada paylaşıldı.

Listede, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve gazeteciler Mehmet Akif Ersoy ve Dinçer Gökçe'nin de ismi yer aldı. Üç isim söz konusu iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

DİNÇER GÖKÇE: 3 ÖĞRENCİYE SBK EĞİTİM VAKFI'NDAN BURS TEMİN EDİLDİ

Gazeteci Dinçer Gökçe, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Köy çocuğu olarak zor şartlarda okudum. Bu zorluğu aşma ışığını gördüğüm 15/20 öğrenci için her yıl yakın akrabalarım ve çevremden burs temin ediyorum… İtibar suikasti yapılan ‘operasyonel’ listeler bu yöndeki çabamı elbette etkilemez" ifadelerini kullandı.

Paylaşımında banka dekontlarına da yer veren Gökçe, şunları söyledi: "Karanlık hesapları dikkate aldığım da yok. Ancak bana güvenen insanların bilmesi gerektiği için bu açıklamayı yapıyorum. Bir avukat arkadaşım aracılığı ile 2’si kadın 3 öğrenciye SBK Eğitim Vakfı’ndan burs temin edildi. Aylık tutar 200/250 TL. Kayseri, Muş ve Ardahanlı çocukların hesaplarına yatırıldı. Dekontları da ekte."

MEHMET AKİF ERSOY: SBK'YI TANIMIYORUM

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Nesebi gayri sahih bir liste yayınlanmış,ciddiye almadığım için bir söz söyleme ihtiyacı hissetmedim. Ancak meslektaşlarım ve dostlarımın araması üzerine yazıyorum SBK’yı tanımıyorum,doğrudan/dolaylı hiçbir iletişimim olmadı. Bunun dışında ve ötesinde bir iddia varsa iftiradır" ifadelerini kullandı.

AHMET ŞIK: BURADAN BANA ÇAMUR BULAŞMAZ

TİP Milletvekili Ahmet Şık da Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili iddialara yanıt verdi.

"Korkmaz’la olan 'ilişkimi' tekrar açıklamayı kamusal bir zorunluluk olarak görüyorum. 'Tekrar' dememin nedeni bu konuda daha önce yöneltilen ve benzer ithamları içeren bir suçlama yazısına yanıt vermem nedeniyledir" diyen Şık, "Korkmaz ile temaslarımın hiçbiri gazetecilik faaliyetini aşmadı. Aksi de olamaz" ifadelerini kullandı.

"Korkmaz’la yalısında bir kez yüz yüze, kendisiyle ilgili yazıyı kaleme aldığım sırada ve hakkında soruşturma başlatıldığı dönemde ve yurt dışına kaçtıktan sonra telefonla iletişimimiz oldu" ifadelerini kullanan Şık, şöyle devam etti: "Korkmaz ile temaslarımın hiçbiri gazetecilik faaliyetini aşmadı. Aksi de olamaz. Kendi ahlaksızlıklarını bir başkasının haysiyeti üzerinden aklamaya çalışıp pusuda bekleyen çakallara diyeceğim o ki buradan bana çamur bulaşmaz size de ekmek çıkmaz."

Ahmet Şık'ın açıklamalarının tamamı şöyle:

"Memlekette çoğunluk, sosyal medya çukurundan yayılan zehirle, kendi inanmak istediğine inanıyor ve duymak/okumak istediklerini söyleyen/yazanların peşinden gitmekte tereddüt etmiyor. O yüzden sözüm “karşı taraf”a değil, sadece bizim tarafa.

Müsterih olun, 30 Haziran 2021’de, şimdikine benzer suçlamaları yönelten birine yazdığım yanıtta (https://www.twitlonger.com/show/n_1sro9bd) olduğu gibi Sezgin Baran Korkmaz’la temasım sadece gazetecilik nedeniyledir ki bunun ürününü 11 Ocak 2021’de yayınladım.

Meraklısı (https://t24.com.tr/yazarlar/ahmet-sik/a-dan-z-ye-sezgin-baran-korkmaz-olayi,29414) tekrar okuyabilir ve bu listenin tamamını o bilgiler ışığında yorumlayabilir.

Listedeki kişiler Korkmaz’la ilişkilerini yazabilirler, bilgi notu olarak yazılanları yanıtlamak isteyebilirler ya da hiçbir ilişkileri olmadığını açıklayabilirler. Bunu göreceğiz. Benim yönümden, listede adımın niçin olduğunu, o listeye adımın hangi niyetle konduğunu bilmeme şu anda imkan yok. Ama Korkmaz’la olan “ilişkimi” tekrar açıklamayı kamusal bir zorunluluk olarak görüyorum. “Tekrar” dememin nedeni bu konuda daha önce yöneltilen ve benzer ithamları içeren bir suçlama yazısına yanıt vermem nedeniyledir.

Linkini eklediğim yazıda da dediğim gibi Korkmaz’la yalısında bir kez yüz yüze, kendisiyle ilgili yazıyı kaleme aldığım sırada ve hakkında soruşturma başlatıldığı dönemde ve yurt dışına kaçtıktan sonra telefonla iletişimimiz oldu.

Kendisiyle görüşmemizde, çevremde ihtiyacı olan öğrenci varsa burs verebileceğini söylemesi üzerine, “Ben ve arkadaşlarım bildiğimiz öğrencilere zaten burs veriyoruz. İlla yardım etmek niyetinde isen yoksullukla mücadele eden, iktidar yanlısı olmayan bir takım kuruluşlara market alışveriş çeki alıp hibe edebilirsin” karşılığını verdim.

Yani Korkmaz ile temaslarımın hiçbiri gazetecilik faaliyetini aşmadı. Aksi de olamaz. Şimdi, birlerinin aklanmasını sağlarken kirli ilişkilere bulaşmamışlar için itibar suikastına dönüşecek bu listede adımın geçmesinden yola çıkarak “haklı çıkmanın zafer hissini” yaşama telaşına düşenlere ve kendi ahlaksızlıklarını bir başkasının haysiyeti üzerinden aklamaya çalışıp pusuda bekleyen çakallara diyeceğim o ki buradan bana çamur bulaşmaz size de ekmek çıkmaz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol