Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, SGK'nin 15 hastalık grubunu dışarda bıraktığını açıkladı. Belirtilen hastalık grubu içerisinde olanların raporları ise 1 Haziran 2022'de dolacak.

SGK 15 hastalık grubunun raporlarını uzatmadı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) pandemi sebebiyle kronik hastaların ilaç raporlarının uzatılma kararını hatırlatarak SGK’nin 15 hastalık grubunu dışarıda bıraktığını açıkladı. Belirtilen hastalık grubu içerisinde olanların raporları 1 Haziran 2022’de dolacak.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, rapor süresi uzatımının dışında kalan kronik hastalıklar için raporların yeniletilmesi ve reçete yazdırılması gerektiği uyarısında bulundu.

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Covid-19 salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) 18 Mart 2020’de yapılan duyuruyla rapor sürelerinin uzatıldığını, bu raporlara istinaden ilaçların eczanelerden reçetesiz temin edilebildiğini anımsattı.

Bu sene ise hastane randevularında mağduriyet oluşmaması amacıyla Sağlık Bakanlığı'nın geçerlilik süresi 1 Ocak 2020’de dolan ve yenilenmeyen bütün raporları 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatma kararı aldığına işaret eden Saydan, şunları kaydetti:

“SGK, 8 Nisan 2022 tarihinde duyuru yayınlayarak bütün sağlık raporlarının süresini uzatmadığını, 15 hastalık grubunu dışarda bıraktığını ve eczanelerimizden reçetesiz ilaç verilmesini 1 Haziran 2022 tarihinde bitireceğini bildirdi ancak Medula provizyon sisteminde gerekli güncelleme bile halen yapılmadı. 15 hastalık ve ilaç grubunun dışında kalan bütün kronik hastalar 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmış raporlarıyla, 1 Haziran 2022 tarihine kadar ilaçlarını direkt eczaneden reçetesiz temin edebilecek olup, bu tarihten sonra reçetesiz ilaç alımı olamayacak.

Listede hastalığı ve ilaçları olan vatandaşlarımızın ise acilen raporlarını yeniletmeleri ve reçetelerini yazdırmaları gerektiğini, bu vesileyle bir kez daha hatırlatır, uygulamadaki karışıklığın ve karmaşıklığın sorumlusunun eczacılar olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Rapor süresi uzatılmayan teşhisler ve ilaç grupları ise şöyle:

1) 4.2.6 – Büyüme bozuklukları

2) 4.2.9 – Eritropoietin, darbepoetin, sevelamer, parikalsitol, oral esansiyel aminoasit preperatları ve keto analogları kullanım ilkeleri

3) 4.2.10 – Lizozomal hastalıklar için tedavi ilkeleri

4) 4.2.33 – Göz hastalıklarında ilaç kullanım ilkeleri

5) 4.2.1 – Leflunomid, altın preparatları, Anti-TNF ilaçlar, rituksimab (romatoid artritte),

abatasept, ustekinumab, tofacitinib, kanakinumab, tosilizumab ve vedolizumab kullanım ilkeleri

6) 4.2.12 – İmmünglobulinlerin kullanım ilkeleri

7) 4.2.13 – Hepatit tedavisi

8) 4.2.14 – Kanser tedavisinde ilaç kullanım ilkeleri

9) 4.2.15 – Klopidogrel, silostazol, ivabradin, prasugrel, dabigatran, rivaroksaban, apiksaban, tikagrelor ve ranolazin kullanım ilkeleri

10) 4.2.18 – Orlistat kullanım ilkeleri

11) 4.2.27 – Faktör ve diğer kan ürünlerinin reçete edilme ilkeleri

12) 4.2.30 – Pulmoner hipertansiyon ile kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyonda ilaç kullanım ilkeleri

13) 4.2.33.D – Göz hastalıkları tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar

14) 4.2.34 – Multipl Skleroz Hastalığında fampiridin, beta interferon, glatiramer asetat, teriflunomid, dimetil fumarat, fingolimod, okrelizumab, kladribin, natalizumab ve alemtuzumab kullanım ilkeleri

15) Sağlık Bakanlığı Renkli Reçete Sistemi’ne dahil ilaçlar

(AA)