İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, vatandaşların kimlik bilgileri kullanılarak SGK’yi 63 milyon lira dolandıran aralarında doktorların da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı.

Kaynak: ANKA
SGK'yi 63 milyon lira dolandırmışlar: Çok sayıda gözaltı

İstanbul merkezli düzenlenen operasyonda SGK'yi 63 milyon lira dolandırdıkları iddia edilen 28 kişi gözaltına alındı. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 'nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarına' yönelik yürütülen soruşturmada, vatandaşların kimlik bilgileri kullanılarak SGK'nın yaklaşık 63 milyon lira dolandırıldığı tespit edildi. 

Soruşturma kapsamında aralarında 29 doktor ve 2 hastane yöneticisi toplam 40 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Karar doğrultusunda bugün sabaha karşı İstanbul merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Söz konusu operasyonda, 28 şüpheli yakalandı. 3 şüphelinin ise yurtdışında olduğu tespit edildi. Firari olan 9 kişinin yakalanmasına yönelik ise çalışmaların sürdüğü bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklaması ise şöyle:

"Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik suçlarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında özetle; ‘bazı göz hastanelerinin önüne konulan stantlar üzerinden ücretsiz göz tansiyonu ölçme bahanesiyle vatandaşların kimlik bilgilerinin temin edildiği, bu bilgilerin o vatandaşlara hastanede göz ameliyatı yapılmış gibi gösterilen gerçeğe aykırı veri girişlerinde kullanıldığı, böylece astronomik rakamlarda göz ameliyatının yapılmadığı halde yapılmış gibi kayıt oluşturularak masrafların SGK Başkanlığına fatura edildiği, güncel enflasyon değeriyle yaklaşık 63 milyon lira kamu zararına sebep olunduğu’ yönünde tespitlerde bulunulmuştur. Bu kapsamda 09/06/2023 günü ilimiz merkezli toplam (5) ilde yapılan aralarında (29) doktor ve (2) hastane yöneticisinin yer aldığı toplam (40) şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon sonucu, (28) şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış, (3) şüpheli şahsın yurt dışına olduğu görülmüş, firar olan diğer (9) şüpheliye yönelik çalışmalar halen devam etmektedir."