Sosyal medyada 'neden çocuk yapmıyorsun?' sorularıyla siber zorbalığa maruz bırakılan model Larissa Gacemer çektiği video ile isyan etti: "Kötü yorum yazmayın artık"

Siber zorbalığa maruz bırakılan Larissa Gacemer isyan etti

İnternet ve mobil cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte 'dijital şiddet' kavramı da hayatımıza girdi. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde sıklıkla rastlanan ve 'siber zorbalık' olarak da tanımlanan bu şiddet türünün, sıklıkla ısrarlı takip edilme, tehdit, şantaj gibi biçimleri öne çıksa da aslında “geleneksel davranmayan kadının aşağılanması” gibi pek çok biçimi de var.

Sosyal medya kullanıcılarının büyük bir kısmı, hayatlarını sadece bir ekrandan gören kişiler tarafından dijital şiddete çok sık maruz bırakılıyor.

Özellikle kadınların geleneklere, din kanunlarına veya genele uygun kabul edilmeyen davranışlarının suçlu, aşağı ve öteki hissettirme veya hissettirmeye çalışma eylemleri olarak tanımlanıyor.

'KÖTÜ YORUM YAZMAYIN ARTIK'

Dün sosyal medyanın gündemlerinden biri de siber zorbalığa maruz bırakılan Larissa Gacemer isimli kadının isyanı oldu. Takipçilerinden sık sık gelen 'neden çocuk yapmıyorsun' baskısına daha fazla dayanamayan Brezilyalı model Gacemer, kendini açıklama yapmak zorunda hissederek bir video yayınladı. Gacemer videoda "Bana sürekli neden çocuk yapmıyorsun diyorlar. Çocuğum olmuyor. Allah beni böyle yaratmış. Yine de denedik Burak’la ama olmuyor. Eşim bunu kabul etti, ben de bu duruma alıştım. Kötü yorum yazmayın artık” ifadelerini kullandı.

HAZAL KAYA'DAN DESTEK

Oyuncu Hazal Kaya, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla Larissa Gacemer’e destek oldu. Hazal Kaya paylaşımında, “Beni böyle kabul etti’ demen çok dokundu bana. Öylesi böylesi yok, şahane bir kadınsın, eksiğin olmadığı gibi de fazlan var, dışın kadar için de fazla güzel, belli. Bir an bile dertlenme kötü ruhlar yüzünden. Söylemeye çalıştığım tam olarak buydu dün mevzu olan videoda. Bir kadını bedeniyle ilgili böyle bir açıklama yapmak zorunda bırakan herkes utansın. İnsanlara hadsiz sorular soracağınıza, kendinize bir sorun; Bana ne?” ifadelerini kullandı.

siber-zorbaliga-maruz-birakilan-larissa-gacemer-isyan-etti-732929-1.