birgün

34° AÇIK

EĞİTİM 21.08.2019 20:27

Şiddet içeren oyunlar çocuğu agresifleştiriyor

İçinde öfkeyi bastıran ve kendini ifade etmesine izin verilmeyen çocuklar, 'deşarj olmak için' şiddet içerikli bilgisayar oyunlarına başvuruyor. Uzmanlar, çocukların sağlıklı gelişimi için ailelerin iyi bir gözlemci olması gerektiğini vurguluyor.

Şiddet içeren oyunlar çocuğu agresifleştiriyor

DİLARA ŞİMŞEK

Şiddet içerikli bilgisayar oyunları ile saldırgan kişilikler ve agresif davranışlar arasında bağlantı var mı sorusu son yıllarda en çok tartışılan konuların başında geliyor. BirGün'e değerlendirmede bulunan Uzman Klinik Psikolog Didem Üngör Dörtkol ve Uzman Pedagog Belgin Temur, şiddet içerikli oyunların çocukların gelişimini olumsuz etkilidiğini vurgulayarak, ailelerin iyi bir gözlemci olması gerektiğinin altını çiziyor.

Konuya ilişkin yapılan en kapsamlı çalışmanın sonucuna göre şiddet içerikli bilgisayar oyunları ile agresif davranışın arttığı, bunun yanında kişilerin olumlu sosyal davranışlarında, empati duygusunda azalmalar tespit edildi. ABD, Kanada, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde yapılan toplam 24 araştırmanın sonucuna göre ise düzenli şekilde şiddet içeren oyunları oynayanların diğerlerine göre daha kolay şiddete başvurabilecekleri iddia edildi.

Aile içi çatışmalar, kendini ifade edemeyen çocuklar...

Çocukların ve gençlerin bu oyunları neden tercih ettiğinin önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Didem Üngör Dörtkol, “Şiddet içerikli oyunlar içlerinde öfkeyi bastıran, kendini ifade etmesine izin verilmeyen çocuklar tarafından daha çok tercih edilmekte” dedi.

Ailede geri planda kalmış, söz hakkı olmayan, baskın ebeveynlere sahip çocukların deşarj olmak için bu oyunlara başvurduğunu dile getiren Dörtkol, şu ifadelerde bulundu:

“Aile içi çatışmaların sık yaşandığı ortamlardaki çocuklar için kendi öfkelerini yaşayabilmek ve deşarj olabilmek için bu tür oyunlar bir fırsat sunuyor. Kendini ifade etmek için şiddet dilini kullanmayı öğrenen çocuk artık her yerde şiddeti kullanmaya başlar ki bu da diğer sorunları beraberinde getirir.”

Aileler iyi gözlemci olmalı birlikte vakit geçirilmeli

Uzman Pedagog Belgin Temur, “Aileler iyi bir gözlemci olmalı” diyerek, anne babalara şu tavsiyelerde bulundu:

  • Eğer çocuğunuzun gereğinden fazla bilgisayar ve telefon başında vakit geçirdiğini düşünüyorsanız mutlaka onunla ilişkinizi gözden geçirin. Anne babasıyla, yakın ve açık bir iletişimi olan, birlikte keyifli vakit geçiren çocukların bilgisayar başında daha az vakit geçirdikleri biliniyor.
  • Erken dönemden itibaren çocuğunuzun kendisi için hem yararlı hem keyifli alışkanlıklar kazanmasını sağlayın. Özellikle spor ve sanatla uğraşan, duygularını açık bir şekilde ifade etmeyi öğrenen ve yaşadığı sorunları ailesiyle rahatça paylaşabilen çocuklar zararlı alışkanlıklara daha az yöneliyor.
  • Çocuğunuzu küçüklükten itibaren doğaya alıştırın. Çocuklar doğaları gereği açık hava aktivitelerini, ağacı, toprağı, suyu, hayvanları ve doğaya ait her şeyi severler. Doğada oynamaya alışan çocuklar kapalı ortam aktivitelerini daha az tercih ederler. Ayrıca harekete imkân vermesi açısından çocuklar için çok daha yararlı ve sağlıklı oyunlar oynayabilir.
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol