birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 25.11.2019 23:50

Şiddet sorusu yanıtsız

Bakanlık, sağlıkta şiddete dair verileri, ‘özel çalışma gerektiriyor’ gerekçesiyle iki yıldır paylaşmıyor. Ankara Tabip Odası’ndan Karakoç, “Verilerin paylaşılmamasının nedeni sağlık alanında yaşanan şiddetin her geçen gün artmasıdır” diye konuştu

Şiddet sorusu yanıtsız

Burcu CANSU

Ankara Tabip Odası (ATO), Sağlık Bakanlığı'ndan saldırı ve taciz durumunda güvenliğin sağlanması amacıyla kurulan “Beyaz Kod” uygulamasına yapılan şikâyet verilerini istedi. Bakanlık, “araştırma, inceleme ya da analiz gerektirir” gerekçesi ile bilgi vermedi.

ATO Yönetim Kurulu Üyeleri, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince Beyaz Kod Alo 113’e yapılan ihbarlarla ilgili istatistiki bilgileri öğrenmek için Sağlık Bakanlığı'na başvurdu. ATO’nun başvurusunda, ‘Beyaz Kod Sistemi'nin hizmete girdiği 2012’den bu yana yapılan toplam ihbar sayısı, bu ihbarların fiziksel ve sözel şiddet olarak dağılımı ile ihbarların aylara göre dağılımı gibi 23 soru yer aldı.


İNCELEME VE ARAŞTIRMA GEREKİR

Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ATO’ya şu yanıt gönderildi: “Bilgi edinme başvurusunun başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olması gerektiği, kurum ve kuruluşların; ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verileceği belirtilmiştir. Başvuru ile talep edilen hususların ayrı ve özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bilgi veya belge niteliğinde bulunması ve kapsam dışı olması sebebiyle sayısal verilere yönelik bilgi verilmesi mümkün görülmemiştir.”

ŞİDDET VERİLERİ GİZLENİYOR

ATO Genel Sekreteri Ali Karakoç, Sağlık Bakanlığı’nın son iki yıldır şiddet verilerini paylaşmadığını söyledi. Karakoç, “Son başvurumuza da araştırma, inceleme yapmak gerektiği gerekçesiyle yanıt verilmedi. Bizler biliyoruz ki Bakanlığın yanıt vermeme sebebi, şiddet verilerini gizlemek istemesi” dedi. Konuyla ilgili ATO’dan bir heyetin Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Adem Keskin’i ziyaret ettiğini aktaran Karakoç, “Sağlık Bakanlığından ‘Beyaz Kod’ verileri bir kez daha istendi ancak olumlu cevap alınamadı. Daha önce paylaşılan verilerin artık paylaşılmamasının nedeni sağlık alanında yaşanan şiddetin her geçen gün artması” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol