birgün

8° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 21.11.2019 21:18

Şiddetle baş etmek öğretilebilir

Şiddetle baş etmek öğretilebilir

DİLAN ESEN

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin geçen hafta başlattığı ‘Öyle değil böyle’ kampanyası devam ediyor. 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’ne günler kalmışken derneğin hazırladığı video hâlâ gündemde.

Türkiye’de cinsel şiddetin önlenmesi, azalması ve farkındalığın artması için hazırlanan videoda Tülin Özen, Ceren Moray, Berrak Tüzünataç, Hasibe Eren, Esra Dermancıoğlu, Laçin Ceylan, Seyhan Arman, Ayça Damgacı gibi isimler yer alıyor. Videoda, cinsel şiddete maruz bırakılanı suçlayan ve faili aklayan toplumsal algı eleştiriliyor.

Videoda yer alan oyuncu Tülin Özen BirGün’e şu açıklamayı yaptı: “Sayıları giderek artıyor mu bilmiyorum ama elimize haber olarak gelme oranı kesinlikle çoğalıyor. Buna karşı sadece üzülmemiz, kadın-erkek birlikte yaşadığımız herkesi bu suçun faili ve mağduru olmaktan kurtarmamız gerektiğinin artık çok daha farkındayız.”

Özen, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin başlattığı kampanyanın da bence en kıymetli ve içinde bulunmaktan gurur duyduğum tarafı, kadın-erkek herkese, bu şiddete maruz kalmaktan ya da üreten taraf olmaktan kurtulabilecek yollar olduğunu hatırlatması, çözümler önermesi ve şiddetin önlenebilir olduğunu ve bununla baş etmenin ‘öğretilebilir’ olduğunu göstermesi...”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız