birgün

28° AÇIK

Siirt'te 1 Mayıs | Polisten HDP'li Beştaş'a: "Gidin Newroz'da oynayın!"

Siirt’teki 1 Mayıs kutlamalarında polis, müzik çalıp halay çekmek isteyenlere müdahale etti. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş duruma tepki gösterdi. Polis ise HDP'li Beştaş'a, "Gidin Newroz'da oynayın" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 01.05.2022 16:39
Siirt'te 1 Mayıs | Polisten HDP'li Beştaş'a: "Gidin Newroz'da oynayın!"
Abone Ol google-news

Siirt’teki 1 Mayıs kutlamalarında KESK Şubeler Platformu, 1 Mayıs dolayısıyla kent meydanda basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından alanda müzik çalıp halay çekmek isteyen gruba polis müdahale etti. Polis, bu duruma tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’a, “Gidin Newroz'da oynayın” dedi.

KESK Şubeler Platformu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bugün kent meydanın basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına HDP Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıddık Taş da katıldı.

KESK Şubeler Platformu adına konuşan Selahattin Talu, “Ekonomik krizlerin, salgınların emekçilere yıkılmadığı, kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden dolayı ikinci sınıf muamelesi görmediği, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptal edildiği, eşit yurttaşlığın barış ve kardeşliğin hakim olduğu, sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, haksız ve hukuksuz bir şekilde görevine iade edildiği, düşünceyi ifade etmenin cezalandırılmadığı; emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu, yüzde 1’in değil yüzde 99’un mutlu yaşadığı, bütün kamu emekçilerine 3600 ek göstergenin ayrımsız olarak verildiği bir dünya ve ülke istiyoruz. Yaşasın 1 Mayıs” dedi.

Açıklamanın ardından grup, alanda müzik çalıp halay çekmek istedi. Polis, KESK Şubeler Platformu’na sadece basın açıklaması için izin verildiği gerekçesiyle grubun müzik çalıp halay çekmesine müsaade etmedi.

Bu sırada, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile sivil polislerin amiri arasında tartışma çıktı. Beştaş, polis amirine, “Siz sinirinizi başka yerde boşaltın. Böyle gelip, bize bağırıp çağırıp gitmeyin” dedi.

Polis de Beştaş’a, “Her yere siz geliyorsunuz” yanıtını verdi. Beştaş da polis amirine, “Gelen sizsiziniz. Sizden önce bu ilde bu işler yoktu” diye karşılık verdi.

Bunun üzerine polis, “Biz, KESK’le böyle konuşmadık” dedi. Beştaş da “Biz mi oynadık? Bayramdır ya, bayramda herkes oynar” diye konuştu. Polis de Beştaş’a, “Gidin Newroz'da oynayın” diye bağırdı.

Beştaş ise “Niye Newroz'da oynuyormuşuz? 1 Mayıs da bizim bayramımız” diye yanıt verdi.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol