birgün

9° PARÇALI BULUTLU

KADIN 21.11.2019 06:00

Şikâyetten vazgeçilse de soruşturma açılabilir

Şikâyetten vazgeçilse de soruşturma açılabilir

HABER MERKEZİ

Isparta’da 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel’in eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından öldürülmesinin ardından polislerle ilgili soruşturma başlatıldı. Güleda öldürülmeden önce ‘şikâyetçi’ olunmadığı gerekçesiyle Pehlivan’ı serbest bırakan polisler hakkında Isparta Valiliği, sosyal medya ve pek çok çevreden gelen tepkiler üzerine olayda adı geçen kamu görevlilerine yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Cankel’in cenazesi önceki gün memleketi Muğla'ya toprağa verilirken baba Mustafa Cankel, “Güleda biraz konuşulup unutulmasın, adalet sağlansın” dedi. Katilin ifadelerinde sıklıkla bahsettiği Güleda’nın arkadaşı Osman S. konuşmazken cinayetle ilgili soruşturma sürüyor.

POLİS GÖREVİNİ YAPIYOR MU?

Güleda cinayeti polisin ve yargının bu gibi kadın cinayetlerinde görevlerini yerine getirmediğini gözler önüne serdi.

Şiddet gören kadının şikâyetinden vazgeçse bile soruşturma açılabileceğinin altını çizen Avukat Ayhan Erdoğan, BirGün’e konuştu. “Kamu davası açılabilecek boyutta ağır bir yaralama değilse, kadın da şikâyetçi değilse şiddet gösteren erkek serbest kalabiliyor” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Bunda bir çözüme gidilmesi gerekiyor. Çünkü şiddet gören kadınların şikâyetten vazgeçme nedeni genellikle tehdit edilmeleri. Hele ki görgü tanıklarının da tehdide tanık olduğu bir durum varsa kadının şiddete uğrayıp şikâyetçi olmaması dikkate alınmamalı. Olayın özü şu ki, karakola intikal eden bir olay varsa savcılığın işlem yapabilmesi gerekiyordu. Kadına şiddette kamu görevlilerinin şikâyetten vazgeçirmesi, kavga edenleri barıştıralım şeklinde bir mantık yürütmesi kabul edilemez.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol