birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.01.2021 12:40

Sıla'nın avukatından 'Ahmet Kural yeniden yargılanacak' haberlerine ilişkin açıklama

Hürriyet gazetesi, İstinaf Mahkemesi, oyuncu Ahmet Kural'ın şarkıcı Sıla Gençoğlu'nu darp ettiği gerekçesiyle yerel mahkeme tarafından 'hakaret', 'yaralama' ve 'tehdit' suçlarından toplamda 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararı bozduğunu yazdı. Sıla'nın avukatı Rezan Epözdemir ise yaptığı yazılı açıklamada, Bölge Adliye Mahkemesi tarafından kasten yaralama suçuna ilişkin esastan bozma kararı verilmediğini belirtti.

Sıla'nın avukatından 'Ahmet Kural yeniden yargılanacak' haberlerine ilişkin açıklama

Hürriyet gazetesi Sıla Gençoğlu'nu darp ettiği gerekçesiyle yargılanan ve 16 ay 20 gün hapis cezası alan Ahmet Kural hakkındaki kararın bozulduğunu yazdı. Sıla'nın avukatı Rezan Epözdemir ise yaptığı yazılı açıklamada, Bölge Adliye Mahkemesi tarafından kasten yaralama suçuna ilişkin esastan bozma kararı verilmediğini belirtti.

Zekeriyaköy’deki evinde 29 Ekim 2018’de Sıla’yı darp ettiği gerekçesiyle Ahmet Kural, 'hakaret', 'basit yaralama' ve 'tehdit' suçlarından 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hürriyet'te Özge Eğrikar imzasıyla yayınlanan haberde "İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz eden Kural'ın avukatlarının, davayı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne (istinaf) taşıdığı, itiraz dilekçesinde, 'Tanık olan yan komşunun ‘duydum’ dediği tehdit ve hakaret içeren seslerin, bilirkişi ölçümlemesinde duyulamayacağının tespitine rağmen mahkeme bu durumu dikkate almamıştır' denildi" ifadeleri kullanıldı.

Hürriyet'in haberinde, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 30. Ceza Dairesi, İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı bozduğu belirtildi. İstinaf Mahkemesi’nin kararında "Bilirkişi raporu dikkate alınmalıdır. Olay yerinde keşif yapılması talep olunur" denildi.

SILA’NIN AVUKATI: KEŞİF YAPILMASI İÇİN BOZULDU

Sıla’nın avukatı Dr. Rezan Epözdemir ise kararın ardından yazılı açıklama yaptı:

“Anılan ilk derece mahkemesi kararına karşı istinaf yoluna başvurulmuş, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 30. Ceza Dairesi tarafından yerel mahkeme kararı, 1. yargı paketi dahilinde 17.10.2019 tarihli 7184 Sayılı Kanunu’nun 24. maddesiyle yürürlüğe giren basit yargılama usulünün somut olaya uygulanmaması, yalnızca tehdit ve hakaret suçlarına ilişkin olarak ise olayın yaşandığı evin yanında bulunan evde olay sırasında bulunan ve sesleri duyduğunu ifade eden tanık H.Z.T.’nin olayı duyduğunun sabit olduğu, fakat seslerin içeriğinin net bir şekilde anlaşılabilir düzeyde duyma imkanının bulunup bulunmadığının tespiti için olay mahallinde olay saatine uygun düşecek şekilde keşif yapılması gerekçesiyle bozulmuştur.”

Bölge Adliye Mahkemesi tarafından kasten yaralama suçuna ilişkin esastan bozma kararı verilmediğinin belirtildiği açıklamada, “Sanığın kasten yaralama suçunun gerçekleşmediğine yönelik itirazları esastan reddedilmiş, sadece diğer tüm davalarda karar verildiği gibi dava sonrası yürürlüğe giren Basit Yargılama usulünün tatbik edilmesi gerektiği belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.

sila-ya-siddet-uygulamakla-suclanan-ahmet-kural-yeniden-yargilanacak-831528-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol