birgün

4° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.05.2018 08:51

Şile’ye taşocağı tehdidi

Şile’ye taşocağı tehdidi

UĞUR ŞAHİN ugursahin@birgun.net @uugurs

İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Ahmediye Köyü ile Yaylalı Köyü yakınında kurulması planlanan taşocağı işletmeleri için ÇED süreci başladı. Söz konusu taşocağı, Ömerli Havzası’na yakın ormanlık alanda kalıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem CHP’li Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, konuya ilişkin BirGün’e konuştu. Doğan, taşocağının kurulmasıyla birlikte Şile’deki doğal yaşam alanlarının yok alacağının altını çiziyor. Doğan, şunları ifade ediyor: “Bu durum kabul edilemez, bu bir doğa ve çevre felaketine davetiye çıkarmak anlamına gelir. Yerleşim alanına yakın olan bu alan, ormanlıktır ve yakınında akan dere bulunuyor. Birilerinin ticari kazancı uğruna bu bölgedeki yeşili, doğal yaşamı, akarsu yataklarını, köylülerin tarım arazisinin yok edilmesi göz ardı edilerek ÇED raporu verilmesi asla kabul edilmemeli.”

İnsan aklıyla alay ediyorlar
Bölgede yaşayan yurttaşlarla birlikte konuyu yargıya taşıyacağını belirten Doğan, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu bölgede taşocağı ve benzeri işletmelere izin verilmesi yasalara aykırıdır. Havadan görülebilir, bu alan tamamen ormanlık ve su havzasının civarında. Bölgede böylesine doğayı tahrip edecek işletmelere izin vermek insanların aklı ile alay etmek demek. Bu tür işletmelerde üretim sırasında kullanılan patlayıcılar geniş bir alanda telafisi mümkün olmayan tahribata ve zararlara yol açar.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız