Şili'de gözaltına alınıp öldürülen Daniela Carrasco için adalet çağrısı

Şili’de süren eylemlerde gözaltına alındıktan sonra işkence edilerek öldürüldüğü iddia edilen pandomim sanatçısı Daniela Carrasco için adalet isteniyor.

Şili’de 6 Ekim’de toplu taşıma ücretlerine yapılan zam ile başlayan eylemler ülke geneline yayılmıştı.

Eylemler sırasında giydiği palyaço kıyafetiyle protestoların simgesi haline gelen pandomim sanatçısı Daniela Carrasco, 19 Ekim’de polislerce gözaltına alınmıştı.

Carrasco’nun cansız bedeni 20 Ekim günü Santiago’nun güneyindeki André Jarlan parkı yanındaki Pedro Aguirre Cerda belediye binasının demirlerine asılı halde bulundu.

Carrasco’nun işkence ve tecavüze maruz bırakılıp sonra öldürüldüğü iddia edildi ancak otopsi raporu kamuoyuna açıklanmadı.

Daniela için adalet çağrısı

Şili Ulusal Oyuncular Sendikası (SIDARTE) ve #NiUnaMenos-Chile isimli kadın örgütü, Daniela Carrasco için adalet talep eti, birçok sosyal medya platformunda da Carrasco için kampanyalar düzenlendi.

Carrasco’nun öldürülmesine ilişkin davayı üstlenen “Abogadas Feministas Chile” adlı feminist avukat grubu sosyal medya üzerinden şu paylaşımda bulundu:

“Biz kendini feminist olarak tanımlayan bir avukat grubuyuz ve kadın hakları adına savaşıyoruz. Daniela Carosso’ya elinden almaya çalıştıkları itibarını geri vermek ve onu onurlandırmak istiyoruz. Bu cinayetin üstünün kapatılmasına izin vermeyeceğiz. El Mimo’nun hayatı çalındı ve biz bu cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz.”

‘İçimdeki kadın Santiago’nun zorbalarına, diktatörlerine teslim olmayacak’

Carrasco’nun ardından “Şili’li bir kadın” imzasıyla arkadaşları tarafından ise, şu metin paylaşıldı:

“En son canlı görüldüğü zaman jandarmalar tarafından götürülüyordu. Daha sonra Şile’nin güneyindeki bir parkın kapısındaki demirler üzerinde asılı olarak ölüsünü buldular. Ondan önce onu defalarca görmüştük, sokaklarda, insanları güldürürken …

Palyaçolar ağızlarını nasıl kapatacağını bilmiyorlar, sadece kalplerini nasıl açacaklarını biliyorlar ve bu bazen onları ölüm tehlikesine sokuyor. Kötü adamlarla alay etmek onları güldürmez. Palyaçolar böyledirler kalpleri ve ağızları açık. Onlar sadece şakacı değiller, delilikleri dünyanın deliliğine işaret ediyor.

Sizlere uzaklardan, Şili denilen bir ülkeden ve kaçırılan, işkence gören ve tecavüze uğrayan bir kadın adına yazıyorum. Size vücudumu sunuyorum, ama atan Şili’li kalbi bir yana ayırıyorum. Tüm kanun uygulayıcılar! Beni öldürmeyeceksiniz, tekrar yaşayacağım! İçimdeki kadın Santiago’nun zorbalarına, diktatörlerine teslim olmayacak. Pinochet’nin gölgesi ve sokaklarımızda dolaşan ölüm beni hayal kırıklığına uğratmayacak! Ölüler veya kelimeler… Herkesin kendi dili vardır. Ben bir sokak sanatçısıyım ve benim anadilim Devrim. Mücadele eden tüm kadınlara, gülümseyin…”