Google Play Store
App Store

Şili, gözaltında bulunan ülkenin Recoleta bölgesinin belediye başkanı hakkında serbest bırakılması çağrısında bulunan Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro'ya tepki olarak protesto notası verdi.

Kaynak: AA
Şili ile Kolombiya arasında 'gözaltı' gerginliği
Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro

Şili'de Recoleta bölgesinin belediye başkanı Jadue'nin gözaltına alınması Şili ile Kolombiya arasında gerginliğe yol açtı.

Şili'de mimarlık ve sosyoloji mezunu olan Arap asıllı Jadue, ülkede komünizmin başlıca liderlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Recoleta bölgesinin belediye başkanı Jadue, "dolandırıcılık, rüşvet ve vergi kaçakçılığı" suçlamasıyla gözaltına alındı.

Kolombiya basınında çıkan habere göre Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Jadue'nin, diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma hukuk tarafından hapsedildiği belirtti ve Jadue'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ŞİLİ'DEN PETRO'YA PROTESTO NOTASI

Şili Devlet Başkanlığı Sözcüsü Camila Vallejo, açıklamasında, Petro'nun, Recoleta bölgesinin belediye başkanı Daniel Jadue'nin serbest bırakılması çağrısını "kabul edilemez" bulduklarını belirtti.

Kolombiya'ya protesto notası verdiklerini kaydeden Vallejo, Şili'de kuvvetler ayrılığının ve hukukun üstünlüğünün önemine vurgu yaparak, "Yürütme, devam eden bir dava hakkında hiçbir şekilde görüş belirtemez ve yargı kararlarına müdahale edemez. Kararları Şili yargısı verir, diğer ülkelerin yetkilileri değil" ifadesini kullandı.

Şili Dışişleri Bakanı Alberto van Klaveren de sosyal medya hesabı X'teki açıklamasında, Petro'nun sözlerine tepki göstererek, "Ülkemizin demokratik rotasını ve hukukun üstünlüğünü görmezden geliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.