birgün

16° AÇIK

Simide ve mamaya vergi, faizciye dolar garantisi

SİYASET 04.01.2022 09:20
Simide ve mamaya vergi, faizciye dolar garantisi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

CHP İzmir İl Başkanlığı, kur korumalı mevduat uygulamasına tepki amacıyla hizmet binasına "Faizci kazanacak millet ödeyecek. Simide, ekmeğe, mamaya vergi, faizciye dolar garantili faiz" yazılı pankart astı. İl Başkanı Deniz Yücel, "AKP hükümeti küçük azınlığın cebini doldurmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.


ANKA Haber Ajansı'na konuşan CHP İzmir İl Başkanı Yücel, pankartlarla ekonomik sıkıntılara dikkat çekmek istediklerini belirterek şunları söyledi:
"AKP iktidarı ve ‘Şahsım Hükümeti’, çalışan, üreten alın teri döken kesimlerin yaşadığı zorlukları, sıkıntıları çözmek yerine belli kişilerin rant sağlamasına yönelik adımlar atıyor. Dolar ve eurodaki kontrol edilemeyen hızlı yükselişi durdurmak için yeni bir ekonomi modeli getirdiklerini açıkladılar. Hükümetin kendi para birimini yabancı bir para birimine endeksleyerek getiri sunması ekonomi biliminde yeri olmayan bir olay. Aradaki farkı, faize yatırdığınız paranız kurdaki yükselişin altında kalırsa devlet olarak ödemeyi taahhüt ediyorsunuz. Bunu nereden ödeyeceksiniz, nasıl kaynak yaratacaksınız?

Yüksek vergi oranlarına tepki gösteren Yücel şöyle devam etti: "Ekmekten tutun da bebek mamasına kadar temel gıda maddelerine yüksek vergi oranları getirip kaynak yaratıyorlar. Buradan kim kazanıyor? Faiz geliriyle yaşayan bir kesim var. Kurdaki dalgalanma, ani yükselme ve düşüşten kazanç sağlayan cebini dolduran küçük bir azınlık var. İktidarın yaptığı bu tasarruflar bu küçük azınlığın cebini doldurmaya devam ediyor. Milyonlarca insanımız ekonomik koşullar altında ezilmeye devam ediyor. Faizci kazanmaya devam ediyor. AKP hükümeti de bu sistemi teşvik eden adımlar atıyor."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol