birgün

22° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 28.06.2020 11:40

Simpsonlar dizisinde beyaz olmayan karakterleri bundan sonra beyazlar seslendirmeyecek

Simpsonslar'ın yapımcıları, "Simpsonlar'da bundan sonra beyaz olmayan karakterleri beyazlar seslendirmeyecek" dedi

Simpsonlar dizisinde beyaz olmayan karakterleri bundan sonra beyazlar seslendirmeyecek

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Simpsonlar'ın yapımcıları dizideki etnik azınlık karakterlerini artık beyazların seslendirmeyeceğini duyurdu.

Yapımcıların bu kararı, 1989 yılında başlayan dizinin Amerikan versiyonunda Hint kökenli bir bakkal olan Apu Nahasapeemapetilon'ı seslendiren beyaz aktör Hank Azaria'yı da kapsıyor.

Bu karakter, uzun bir süredir ırkçı bir stereotip olarak görülüyor. Aktör Azaria geçtiğimiz Ocak ayında yapımcılarla anlaşmalı bir şekilde bu rolü bıraktığını duyurmuştu.

Dizinin yapımcısı Fox Stüdyoları, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Simpsonlar'da bundan sonra beyaz olmayan karakterleri beyazlar seslendirmeyecek" diye belirtti.

Bu değişiklik aynı zamanda beyaz aktör Harry Shearer tarafindan seslendirilen Dr. Hibbert karakterini de etkileyecek. Shearer, dizide Homer Simpson'ın patronu Bay Burns'den neşeli komşu Ned Flanders'a kadar başka pek çok karakteri de seslendiriyor.

Simpsonlar'a dair bu duyuru, Family Guy'da siyah Cleveland Brown karakterini seslendiren beyaz aktör Mike Henry'nin bu rolü bıraktığını twitter'da açıklamasının ardından geldi.

Henry, "Family Guy'da Cleveland'ı 20 yıl boyunca oynamak bir onurdur. Bu karakteri seviyorum ancak farklı renkten karakterleri o renkten insanlar canlandırmalı. Bu nedenle, bu rolü bırakıyorum" diye yazmıştı.

ABD'de yapısal ırkçılık ve ayrımcılık tartışmaları, 25 Mayıs tarihinde Minneapolis'te Siyah yurttaş George Floyd'un polis tarafından katledilmesinin ardından yeniden gündeme gelmişti. Duyurulan bu değişiklikler, bu cinayeti takip eden kurumsal ırkçılık tartışmaları içinde gelişiyor.

Kaynak: AFP

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız