birgün

24° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.09.2020 08:42

Sinbo’da sömürü tam gaz

Sinbo’da sömürü tam gaz

Oğuz Mutlu

Koronavirüs salgınını fırsata çeviren fabrikalar kervanına Sinbo da katıldı. İddiaya göre, Sinbo’nun İstanbul Avcılar’da bulunan fabrikasında mesai süresi 12 saate çıkarılırken, makinelerin hızı artırıldı, güvenlik önlemleri gevşetildi, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri yok sayıldı. Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), küçük ev aletleri üreten fabrikada 2 haftada 8 işçinin koronavirüse yakalandığını duyurdu.

Sendika ayrıca, fabrikadaki üyelerinin ücretsiz izne çıkarıldığını, yerlerine yeni işçi alındığını açıkladı.


TOMİS’ten yapılan açıklamada, “Gerekli pandemi önlemleri alınmadığı için 2 hafta içinde test yaptıran 8 işçide Covid-19 pozitif çıkmıştır. Virüse yakalanan işçilerle yan yana çalışan diğer işçilere test yaptırılmadığı gibi hiçbir önlem de alınmamıştır. Pandemi koşullarında üretimini artıran Sinbo yönetimi, sendikalı işçilerin üzerindeki baskıyı artırarak cezalandırma yolunu seçmiştir. İşçilere Anayasa ile tanınan sendikalı olma hakkının kullanımını engellemeye çalışmıştır. Üretime sürekli olarak yeni işçiler alınmasına rağmen sendikalı işçiler ücretsiz izine çıkartılarak cezalandırılmak istenmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız