birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 20.04.2021 08:30

Sinbo direnişçileri ve gazetecilere gözaltı

Sinbo direnişçileri ve gazetecilere gözaltı

İstanbul’un Avcılar ilçesinde bulunan Sinbo Fabrikası’nda kötü çalışma koşullarına karşı sendikaya üye oldukları için Kod-29 ile işten çıkarılan işçilerin fabrika önünde yapmak istediği açıklamaya polis engel oldu.

İstanbul Valiliğinin 1 Mayıs kararını protesto etmek isteyen işçilerin açıklama yapmasına pandemi gerekçesi ile izin verilmedi. Sinbo işçisi Dilbent Türker ve Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’na (TOMİS) İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan’ın yanı sıra 3 gazeteci olay esnasında göz altına alındı.

4 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınan Sinbo işçisi Dilbent Türker, Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan, Kızıl Bayrak muhabiri Kardelen Yoğungan ve Özgür Gelecek muhabiri Taylan Özgür Öztaş, emniyetteki ifadelerinin ardından dün gece serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan Mücadele Birliği muhabiri Serpil Ünal ise başka bir dosyada araması olduğu gerekçesiyle emniyette tutuluyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol