birgün

6° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 10.04.2020 08:58

Sinema salonları büyük zarara uğradı

Sinema salonları büyük zarara uğradı

Koronavirüs salgınıyla birlikte kültür-sanat alanında faaliyet gösteren merkezler zor bir süreçten geçiyor. Kapanan sinemalar da kan kaybetmeye devam ediyor.

Box Office’in açıkladığı verilere göre 2020’nin ilk çeyreğiyle ilgili raporlarda, en büyük 10 sinema pazarında yaşanan gişe kaybı yaklaşık yüzde 59 oranında. En büyük kayıp ise, 25 Ocak Çin Yeni Yılı öncesi salgın tehdidi nedeniyle sinema salonlarını kapatma kararı alan Çin’de gerçekleşti. 2019’un aynı dönemine göre yüzde 91 gişe kaybı yaşanan ülkede, geçtiğimiz haftalarda kademeli olarak salonların yeniden hizmete açılmasına başlanmış fakat sonrasında Ulusal Sinema Bürosu’nun kararıyla tüm salonlar tekrardan kapatılmıştı. Çin’de, 2020 yıllık bilançoda kaybın yüzde 50’nin üzerinde olacağı belirtiliyor.

ABD’DE YÜZDE 25 KAYIP

ABD & Kanada’da ise, ilk çeyrekte yaşanan düşüş geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında gerçekleşti. ABD’de 19 Mart’ta kapatılan salonların, en az yaz aylarına kadar açılması beklenmiyor. Sinema sektöründeki üçüncü büyük market olan Japonya’da, önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 36, Güney Kore’de ise yüzde 56, İtalya’da yüzde 18, Fransa’da yüzde 36, Almanya’da ise yüzde 19 oranında daralma yaşandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız