birgün

17° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 20.04.2019 12:51

‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara MEB Şura salonunda yapılan açılış töreniyle başladı. ‘Sanat Çınarı Ödülü’ yazar Nazlı Eray’a verildi. Eray ödülü alması hakkındaki duygularını BirGün’e anlattı. Sanat Çınarı ödülü aldınız. Bunun sizin için anlamı nedir? Sanat Çınarı Ödülü’nün anlamı benim için çok büyük. Ankara’yı yazdığım, Ankara’yı tanıttığım, Ankaralı […]

‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara MEB Şura salonunda yapılan açılış töreniyle başladı. ‘Sanat Çınarı Ödülü’ yazar Nazlı Eray’a verildi. Eray ödülü alması hakkındaki duygularını BirGün’e anlattı.

  • Sanat Çınarı ödülü aldınız. Bunun sizin için anlamı nedir?


Sanat Çınarı Ödülü’nün anlamı benim için çok büyük. Ankara’yı yazdığım, Ankara’yı tanıttığım, Ankaralı bir yazar olduğum için, Ankara’da yaşadığım ve satırlarımda Ankara’yı dile getirdiğim için bana verilmiş bir ödül olduğu için bu şehirle daha da bir bütünleştim. Bu bana Ankara’nın aslında bir armağanı. İstanbul’u çok seviyorum. İstanbulluyum. Ailem İstanbul’da. Fakat Ankara’da yaşamayı seçtim. Çok genç yaşta Ankara’ya geldim bir gece treniyle. Tuhaf bir öyküm var. Bir hafta için geldiğim Ankara’da 40 yıl kaldım. Bütün hayatımdaki olaylar Ankara’da oldu. Güzel olaylar, değişik olaylar, beni buraya bağlayan olaylar. Onun için bu kara kuru kent beni kendine kelepçeledi, hapsetti. Tutkulu bir kız kurusu gibi beni bırakmaz, kollarını boynuma dolar derim. Ben hep İstanbul’a kaçarım. İzmir’e, Mardin’e, New York’a kaçarım. Ama tekrar benim hangarım, dönüş yerim Ankara’dır. Bu bozkırın bana verdiği en güzel şey bir demli çay, bir simit o bozkırın görünüşü, sonsuz Ankara’nın o Hüseyin Gazi tepeleri ve dünya kadar güzel insan.

  • Ankara Film Festivali’nin Ankara ve sizin için önemi nedir?

Ankara Film Festivali’nin önemi çok büyük. Yıllardır onların kim olduğunu bilmeden Farabi Sokak’ta onlara komşu yaşamışım. Evin arka bahçesinden bir takım çalışan insanlar görürdüm gece gündüz çalışıyorlar, ışıklar yanıp sönüyor. Bir iki sene sonra bunlar kim diye sorduğumuzda onlar “Ankara film Festivali, çalışıyorlar” denmişti. Belki 15 sene önce. Aramızda müthiş bir bahçe vardı. Yeşillik, güller, akasyalar… Sonra bir gün onlar bir bahçe partisi verdiler. Biz de onlara içkiler yolladık, onlar bize içkiler yolladılar. Böylece bir dostluk başlamış oldu. Fakat hiçbirini tanımıyordum. En son bu ödülü aldığım zaman büyük bir sürpriz oldu. Bu ödül bana o güzel zakkumlu, şakayıklı, laleli ve menekşeli arka bahçeden gelmiş bir ödül. Bütün sevdiklerimle birlikte kutlayabildiğim ender ödüllerden biri oldu. Ya hasta oluyorum, bazen başka şehirde ya da yurtdışında oluyorum. Bunda bütün sevdiğim insanlarla birlikte oldum ve ödülü öyle kucakladım. Çok mutlu oldum, çok sevindim onur duydum.

Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi enteresan, o da hoşuma gitti. Çünkü pek çok edebiyat kurumu nedense ödüllerinde daha cimri davranırlar. Mesela burada açıklayayım, Sait Faik Ödülü’nü hiç almadım. Halbuki ilk hikâyelerimi yazdığımda bana yeni Sait Faik denmişti. Ondan sonra öyle şeyler döndü ki Sait Faik Ödülü bana hiçbir zaman verilmedi. İki kere verilen insanlar oldu ve hiç adını duymadığımız kişiler Sait Faik Ödülü aldı ve bu beni kırdı. Çünkü ben Sait Faik’i hem çok severim hem bana çok yakın bir yazar. Türkiye’de böyle olaylar oluyor. Aldığım ödüllerin en değerlileri tanımadığım kişilerden, gençlerden, kulissiz masasız, dalaveresiz aldığım ödüller. Onlar benim için birkaç klasik ödülün dışında çoK önemli. Ankara’dayken pat diye bir telefon geliyor, ben bir sebzecideyim avokadolara bakıyorum. Ödülü kazandınız diyorlar. İşte ben bunu seviyorum.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız