birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

Sinemacıların 'Gezi' çağrısı: İmza atanların sayısı 24 saatte 3 bine ulaştı

Sinema sanatçılarının Gezi Davası'nda verilen skandal kararlara tepki gösterdiği çağrı metnine destek büyüyor. 177 kişiyle başlayan çağrıya imza atanların sayısı 3 bine yükseldi. Yeni imzacıların arasında Nuri Bilge Ceylan, Hazal Kaya, Ezel Akay, Nergis Öztürk ve Nejat İşler gibi isimler de bulunuyor.

KÜLTÜR SANAT 28.04.2022 14:57
Sinemacıların 'Gezi' çağrısı: İmza atanların sayısı 24 saatte 3 bine ulaştı
Abone Ol google-news

Sinema sanatçılarının Gezi Davası kararlarına yönelik çağrı metnine destek çığ gibi büyüyor.

177 kişiyle başlayan çağrıya sinema sektörünün her alanından imza yağdı ve imzacı sayısı 24 saat içinde 3000’e çıktı.

Yeni imzalar arasında Nuri Bilge Ceylan, Ayfer Tunç, Nejat İşler, Hazal Kaya, Selçuk Yöntem, Hilal Saral, Barış Pirhasan, Şebnem İşigüzel, İlker Ayrık, Lale Mansur, Hasibe Eren, Ulaş Tuna Astepe, Bige Önal, Ece Yörenç, Mustafa Altıoklar, Nihal Yalçın, Berk Hakman, Ebru Ceylan, Taner Birsel, Aslıhan Malbora, Azize Tan, Ezel Akay, Nergis Öztürk gibi isimler de var.

SİNEMACILARIN ÇAĞRI METNİ

Sinemacıların çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

"Bundan 9 yıl önce, 2013 yılında vicdanlı insanların kentine sahip çıkmak üzere başlattığı ve ülke geneline yayılıp milyonların paylaştığı Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız. Daha önce aynı suçlamadan beraat etmiş, aralarında meslektaşımız Çiğdem Mater’in de olduğu Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi’ye verilen 18’er yıllık, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını kendimize verilmiş sayıyor ve hiçbir somut delile dayanmayan bu karara itiraz ediyoruz. Anayasal, barışçıl gösteri ve protesto hakkını kullanan vatandaşları şeytanlaştırmak, terörize etmek, cezalandırmak hiçbir erkin haddi de hakkı da olamaz.

Biz bu ülkenin sinemacıları olarak içinden çıktığımız toplumun sözü, sesi, yüzüyüz. Bu karar karşısındaki öfkemizi umuda ve cesarete çevirip ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamayı bir borç; özgürce yaşanacak bir Türkiye’yi hep beraber inşa etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişildiği belli olan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız; susmayacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz!"

Çağrı metninin 177 kişilik ilk imzacıları şöyle:

sinemacilarin-gezi-cagrisi-imza-atanlarin-sayisi-24-saatte-3-bine-ulasti-1009220-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol