birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 20.05.2020 13:00

Singapur'da Zoom üzerinden idam cezası

Singapur'da bir kişiye zoom üzerinden idam cezası verildi. İnsan hakları savunucuları karara tepki gösterirken sanık avukatı temyize gideceklerini açıkladı

Singapur'da Zoom üzerinden idam cezası

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın birçok yerinde duruşmalar ertelendi. Singapur'da da duruşmalar ertelenmesine rağmen bir kişiye video konferans uygulaması Zoom üzerinden idam cezası verildi. Koronavirüs nedeniyle biraraya gelemeyen mahkeme heyetinin teknolojiyi kullanarak idam cezası vermesi insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

Duvar'ın Reuters’dan aktardığı habere göre idam cezası, 2011 yılında eroin kaçakçılığından tutuklanan 37 yaşındaki Malezya vatandaşı Punithan Genasan’a verildi. Mahkeme heyetinden yapılan açıklamada, duruşmanın koronairüs tedbirleri kapsamında video konferans yoluyla yapıldığı belirtildi. Yüksek Mahkeme’nin açıklamasında, uzaktan yapılan bir duruşmada ilk kez idam cezası verildiği bilgisi de yer aldı.

‘İNSANLIK DIŞI'

İnsan Hakları İzleme Örgütü'yse karara tepki gösterdi. Kurumun Asya birimi, “Singapur’un idam cezasına başvurması zaten zalimce ve insanlık dışı. Zoom gibi uzaktan kullanılabilir teknolojinin bir kişiye idam cezası verilmesi için devreye sokulması, bu durumu daha da insanlık dışı kılıyor” açıklaması yaptı.

AVUKAT: RAHATSIZ OLMADIK

Ancak Genasan’ın avukatı Peter Fernando, kararın açıklanması için Zoom’a başvurulmasından rahatsız olmadıklarını söyledi. Fernando, salgın nedeniyle kararı ancak bu yolla çıkarabileceklerini belirtip, temyize gideceklerini açıkladı.

ZOOM’DAN AÇIKLAMA YOK

Kaliforniya merkezli Zoom şirketiyse idam cezası için kullanılmaları hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.

Singapur’da duruşmaların büyük çoğunluğu koronavirüs salgını nedeniyle 1 Haziran’a ertelenmiş durumda. Zaruri görülen davalar ise video konferans yöntemiyle görülüyor.

Singapur’un özellikle uyuşturucu kaçakçılığındaki sıfır tolerans politikası nedeniyle, aralarında onlarca yabancı ülke vatandaşının da bulunduğu yüzlerce kişi asılarak idam edildi. Ülkenin idam cezası politikası yıllardır insan hakları gruplarının tepkisini çekiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol