Sınıf seviyesi arttıkça zekâ seviyesi düşüyor

09.09.2018 07:45 YAŞAM
672 çocuk ile yüz yüze yapılan “Zekâ Seviyesine Etki Eden Faktörler” araştırmasına göre çocuğun sınıf seviyesi arttıkça zekâ seviyesi düşüyor

TÜM Üstün Zekâlılar Derneği (TÜZDER) tarafından yapılan araştırmada, eğitim uzmanları ve psikologlardan oluşan 20 kişilik ekip 672 çocuğun her biriyle yaklaşık 1 buçuk saat yüz yüze görüştü. 2 yıl süren çalışma, anne babanın eğitim durumu, çocuğun gittiği okulun türü, kardeş sayısı ve sırası, yaşadığı ilçe ve bölge gibi birçok farklı etkenin zekâ puanı üzerindeki etkilerini belirledi. TÜZDER Başkanı Tunahan Coşkun, "Yüzde 33'ünün kız, 67'sinin erkeklerden oluştuğu çocuklara Stanford-Binet gibi uluslararası geçerliliği olan testler uyguladık.Yaptığımız bilimsel bir çalışmaydı. Sonuçları hem ulusal hem uluslararası mecralarda yayınlanacak" dedi.

Sorun standart eğitim
Araştırmada zekâyı etkileyen 10 faktörü mercek altına aldıklarını anlatan Tunahan Coşkun, çocuğun sınıf seviyesi arttıkça zekâ seviyesinin düştüğünü açıkladı. Anaokulundan 8'inci sınıfa kadar çocuğun IQ düzeyini incelediklerini aktaran Coşkun, "Çocukların maalesef sınıf seviyeleri arttıkça zekâ puanlarında yani IQ'larında bir düşüş gözlemledik. Bunun nedeni de standart bir eğitimin uygulanması, müfredatın her yerde sabit olması, çok fazla farklılaştırmanın olmaması olabilir. Bu nedenlerin IQ'da yaklaşık 5 puanlık bir düşüşe neden olduğunu gördük" dedi.


Ailenin ilk çocuğu daha zeki
Kardeşler arası zekâ düzeyini de incelediklerini kaydeden Coşkun, ilk çocukların daha zeki olduğu sonucuna ulaştıklarını söyledi. Burada genetik aktarımın daha kuvvetli olabileceğine dikkat çeken Coşkun, "Anne ve babanın ilk çocuğu desteklediğini biliyoruz. Dolayısıyla ilk çocuklar diğer çocuklara göre daha zeki çıktılar" dedi.

Ebeveynin etkisi
Genetik aktarımın yanı sıra anne ve babanın eğitim düzeyinin de çocuğun zekâ düzeyini belirlemede etkili olduğunu vurgulayan Coşkun, "Anne babanın eğitim düzeyi ile çocuğun IQ düzeyi arasında bir bağlantı olup olmadığını merak ettik. Burada ilkokul, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve üzeri diye aileleri kategorilere ayırdık. Ön lisans ve lisans ile lise düzeyindeki bir ebeveynin çocuğu arasında yaklaşık 7 puanlık bir IQ puanı farklılığı gözlemledik. Burada anne ve babanın çocuk üzerindeki ilgisinin bu puan farkına etkisi olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ekrana alternatif sunun
Üstün zekâlı çocukların 3 önemli ihtiyacı olduğunu belirten Coşkun, "Birincisi zihinsel doygunluk dediğimiz şey. Bu çocuklar maalesef normal okullarda zihnen doymuyorlar. Ailelerin çocukları zihnen doyuracak okulların tercih edilmesi lazım. Ekranı kapattığınızda çocuğunuza alternatifler sunabilmelisiniz. Ebeveynlerin artık evlerinde zekâ oyunlarına alışkın olması lazım. Çünkü çocuğun ekranla teması neticesinde otizm, obezite, dikkat eksikliği, niteliksiz uyku gibi problemler baş göstermektedir" uyarsında bulunu.Üstün zekâlı bir çocuk babası olduğunu söyleyen Sinan Başoğlu, oğlu Ahmet Yiğit'in ilk kelimelerini 6 aylıkken söylediğini belirtti. Ahmet Yiğit'in 9 aylıkken akıcı şekilde konuşmaya başladığını anlatan Başoğlu, 3 yaşında uygulanan test sonrası çocuklarının üstün zekâlı olduğunu öğrendiklerini anlattı. Kızı Güneş'in 2 yaşında sayıları Türkçe ve İngilizce olarak sayabildiğini anlatan anne Şule Alkış ise, "Kızım bütün tekerlemeleri, İstiklal Marşı'nı biliyordu ve çok erken konuştu. Test sonucu üstün zekâlı olduğu ortaya çıktı. Üstün zekâlı çocuk yetiştirmek zor. Kendi yaşıtlarıyla anlaşamıyor ve bize çok faklı sorular sorabiliyorlar" dedi.

***

4 yaş sonrası zekâ testi yaptırın

Çoğu zaman çocuğun üstün zekalı olduğunun fark edilemediğinin altını çizen Coşkun, ebeveyn ve öğretmenlerin dikkat etmesi gereken hususları şu sözlerle sıraladı: “Doğumla birlikte aşırı hareketlilik, çocuğun enerjisinin yüksek olması, uykularının az olması, kıyafetlerinin etiketlerinden rahatsız olması, üzerine atılan battaniyeye karşı bile oluşan hassasiyet, kelime haznesinin genişliği, genelde akranlarından önce okuma ve yazmayı öğrenmesi, liderlik yeteneğinin yüksek olması birer üstün zekalılık belirtisi. Ancak burada son sözü uzman bir psikolog söyleyecektir. Aileler 4 yaş sonrası çocukların zeka seviyesini ölçtürmeliler. ‘Çocuğumun hangi özellikleri iyi, hangileri zayıf ve bunları nasıl geliştirebilir’ gibi bir tarama yaptırmalılar.”