birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

SAĞLIK 06.02.2021 13:59

Sinovac aşısının etkinlik oranları açıklandı: Enfeksiyonu önlemede düşük, ölümleri önlemede yüksek

Türkiye’nin aşılarını uyguladığı Sinovac firması, CoronaVac aşısının enfeksiyonu önlemede etkinlik oranının yüzde 50,65 olduğunu açıkladı. Firmaya göre aşı, hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede ise yüzde 100 etkili. Öte yandan Çin, Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısının yaygın kullanımına onay verdi.

Sinovac aşısının etkinlik oranları açıklandı: Enfeksiyonu önlemede düşük, ölümleri önlemede yüksek

Türkiye’nin acil kullanım onayıyla uygulamaya başladığı CoronaVac aşısının üreticisi Çinli Sinovac firması, aşının etkinlik oranına dair açıklama yaptı. Aşının hastaneye kaldırılma ve ölümleri engellemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilirken enfeksiyonu önlemede ise yüzde 50,65 etkili olduğu belirtildi.

Sinovac tarafından yapılan açıklamada 12 bin 396 kişiyle yapılan deneyde CoronaVac adlı aşının hastaların hastaneye kaldırılmasını ve hayatını kaybetmesini yüzde 100 önlediği ve tıbbi tedavi gerektiren vakaların da yüzde 83,7 oranında önüne geçtiği belirtildi. Ancak aşının hastalığın bulaşmasını önleme oranının yüzde 50,65 olduğu açıklandı.

Deneylerde aşının etki oranının katılımcılara iki doz halinde uygulanmasından 14 gün sonra değerlendirildiği belirtildi. Deneye katılanlar arasında Corona virüslü hastaların tedavisinde görev alan sağlık çalışanlarının da bulunduğu vurgulandı.

Sinovac tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de aşının sağlık çalışanları ve genel halk olmak üzere iki aşamada test edildiği ve 29 vakanın analizine göre koronavirüsünü önlemede yüzde 91,25'lik bir etki oranına sahip olduğu bildirildi.

Brezilyalı araştırmacılar Ocak ayı başında CoronaVac aşı denemesinin semptomatik enfeksiyonları önlemede yüzde 50,4 etkili olduğunu gösteren ara sonuçları açıklamıştı.

sinovac-asisinin-etkinlik-oranlari-aciklandi-enfeksiyonu-onlemede-dusuk-olumleri-onlemede-yuksek-838592-1.

ÇİN AŞININ YAYGIN KULLANIMINA ONAY VERDİ

Öte yandan Çin'de Sinovac şirketinin geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının yaygın kullanımına onay verildi.

Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi'nden (NMPA) yapılan açıklamada, aşının acil kullanım kapsamında risk grupları dışında genel nüfusa uygulanabilmesi için koşullu pazarlama izninin verildiği duyuruldu.

Böylece aşının yaygın kullanımının önü açıldı. Koşullu izin, firmanın aşının uygulaması devam ederken etkinlik sonuçlarını ve olası yan etkilerini düzenleyici kuruma rapor etmesini gerektiriyor.

Tıp dergisi The Lancet'te, aşının 60 yaş üstü kişilere uygulanmasına dair yapılan çalışmaların ara sonuçları yayınlanmıştı. Raporda, CoronaVac'ın 60 yaş üstü yetişkinlerde güvenli olduğuna işaret edilmişti.

ABD’de acil kullanım onayı alan Pfizer/BioNTech ve Moderna firmaları ise geç dönem deneylerinin sonucuna göre aşılarının Corona virüsü enfeksiyonlarını önlemekte yüzde 95 etkili olduğunu bildirmişti. Bu deneyler ABD’de henüz varyantlar yaygınlaşmadan önce yapılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol