birgün

8° AÇIK

Sinpaş inşaata devam ediyor

Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatına devam ettiği ortaya çıktı. Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, “Bu talanı mutlaka durduracağız” diye konuştu.

ÇEVRE 07.08.2022 09:42
Sinpaş inşaata devam ediyor
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin mahkemenin "Çed gerekli değildir" kararının iptaline rağmen şirketin hala faaliyetine devam ettiği ortaya çıktı.

Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, BirGün’e yaptığı açıklamada Şinpaş’ın hukuksuzluğa devam ettiğini söyledi. Şaman, “Şirket hala çalışmaya devam ettiğini gördük. İşin daha kötüsü ise güya milli parklara ait olan kapının da Sinpaş özel güvenlik birimlerinin kontrolünde olduğu da görüldü. Karar çıkmasına rağmen şirketin bunları yapması kanuna aykırı” diye konuştu.

BÖLGEDE ADETA EKOLOJİK YIKIM YARATTI

Şaman, “Şirket bölgede adeta ekolojik yıkım yarattı” dedi ve ekledi: “Milli Park sınırları içerisinde yer alan inşaatta dinamit patlaması yaptı. Patlama sonucu kıyının, ormanın ve endemik türlerin tahribi gerçekleşti. Ayrıca sahile dışarıdan kum getirildiği biliniyor. Bu yıkımın bilirkişi raporu 7 ay önce çıkmasına rağmen mahkeme kararı geç verdiği için şirket faaliyetini sürdürdü. Mahkeme kararı sonrası 8 Ağustos Pazartesi gününe kadar şirkete süre verdik. Şirket faaliyetine devam ederse 14 Ağustos Pazar günü büyük bir eylem yapacağız. Bu talanı durduracağız. Belediyenin, Bakanlığın bu talanı durdurması gerekiyor. Bölgenin yeniden rehabilitesi yapılması gerekiyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol