birgün

23° AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.07.2018 07:48

Sırada başka cemaatler mi var? İslamcılar arasında operasyon tartışması

Adnan Oktarcılara operasyonun AKP’nin diğer tarikatları hizaya getirmek için bir başlangıç olacağı yorumu yapılıyor. Bir kesim operasyonların farklı tarikatlara sıçrayacağını yazarken diğer kesim ise süreçten duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor

Sırada başka cemaatler mi var? İslamcılar arasında operasyon tartışması

CAN UĞUR canugur@birgun.net @canugur1987

Adnan Oktar ve ekibine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, İslamcı kesimlerde yeni bir tartışmanın kapısını araladı. İktidara yakınlığı ile bilinen Nevzat Çiçek’in ‘yerli ve milli olmayan cemaatlere’ operasyon yapılacağını söylemesi gözleri diğer tarikat ve cemaatlere çevirdi. Özellikle AKP döneminde önü açılan, kamu kaynaklarından faydalanan tarikatların önümüzdeki süreçte nasıl bir tavır takınacağı merak konusu. İslamcı kesime yakınlığı ile bilinen yazarların kaleme aldığı değerlendirmeler ise önemli ipuçları sunuyor. İslamcı camiada söz konusu meseleye dair farklı ve birbirine yanıt anlamı taşıyan görüşler mevcut.

AKP’liler ne diyor?
AKP’ye yakın duran çevrelerde Adnan Oktar ve ekibine yönelik operasyon ‘yerli ve milli’ bir adım diye sunuluyor. Yeni Şafak, Akit, Star gibi yayın organları söz konusu operasyonların sürebileceğini dile getiriyor. Bu adımlar kamuoyunun önemli kesimleri tarafından AKP Genel Başkanı Erdoğan ve çevresinin ‘dini cemaatleri kontrol altına alma’ ve kendi altında konumlandırma girişimi olarak değerlendiriliyor. Operasyonlara ‘şüphe’yle yaklaşan muhafazakâr kesimler de yok değil. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığı ile bilinen Karar gazetesi bu operasyonların “Erdoğan’ın tek adamlığını pekiştireceğini ve cemaatleri baskı altına alacağını” yazıyor. Önde gelen cemaat ve tarikat ‘temsilcilerinin’ bu kaygıyı dillendirmese dahi meseleye böyle baktığı İslamcı kesimlerde ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde partiye destek veren, her fırsatta AKP’ye yakınlığını dile getiren tarikatların bu konuda atacakları adım ise merak konusu.

Karagül sinyali verdi...
İktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül önceki günkü yazısında adeta operasyonun sinyallerini verdi. Karagül tarikat ve cemaatleri işaret ederek şunları yazdı: “Siz siz olun, cemaatlerinizin ve İslâmcılığınızın bu dönemde “yabancı”laşabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Siz siz olun, eski alışkanlıklarınızla kendinizde merkezi güç vehmedip hayal dünyasına kapılmayın.”

Yazısının devamında ise Karagül, AKP’ye muhalif tarikatlara operasyon yapılabileceğini şu satırlarla ifade etti:
“Türkiye’nin yürüdüğü yol yerlileşme, millileşme, Müslümanlaşmadır. Tarihe dönüştür, geleceğe yürüyüştür. Sakın ola ki, “muhafazakâr muhalefet”in süslü cümlelerine, büyük iddialarına kulak asmayın. Çünkü bu dalganın ilk vuracağı çevre burasıdır. Çünkü “muhafazakâr muhalefet” yerli değildir. Aslında muhalefet de değil, Türkiye’nin yükseliş dönemine karşı muhtemel “operasyonel alan” olarak görülmektedir.”

Karagül’den bir gün sonra yani dün de Hayrettin Karaman çarpıcı bir yazı kaleme aldı. İlahiyatçı kimliği ile bilinen Karaman, yazısında tarikat ismi vermeden tarikatların bazılarının dayatmalarda bulunduğunu ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Karaman tarikatları zorunlu olmadığına işaret etti.

Karar’dan yanıt
Karagül’e yanıt ise Karar gazetesi yazarı Akif Beki’den geldi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığı ile bilinen Karar gazetesinin yazarı Beki isim vermeden Karagül’ü işaret etti ve olası operasyonlara dair şunları yazdı:
“Sivil toplum yapılarını, devletin baskı ve tasallutlarına karşı korumak, doğru bir duyarlılık. Devlete, bu alanı kendine göre şekillendirme, uygun görmediklerini tasfiye hakkı tanınamaz.

Hele ‘yaşasın, muhafazakâr muhalefet tasfiye ediliyor’ diye çığlık atmak, buna da ‘milli güvenliğe tehdit oluşturuyorlar’ gibi kılıflar bulmak ciddi bir sakatlık.”

Devletin inanç tekeli kurmasını eleştirdiğini belirten Beki, yazısını şu ifadelerle sonlandırdı:
“Ama somut bir suça bulaşmadıkça... Muhalif mi değil mi, milli mi gayri milli mi gibi kriterlere vurarak üstlerine polisle gitmek, olacak şey değil.

Mahkeme, kanuni mi değil mi diye bakar, ilahiyatçı gibi sapkın mı değil mi diye değil.

Diyanet ve ilahiyat camiası, hurafe ve batıl inançlarla fikren mücadele etsin, etmediği kabahat. Fakat devlet, inançlar üzerinde doğruluk tekeli de kurabilsin mi? Soru budur.”

***

‘Sıra diğer cemaatlerde’

Tarikatlara yönelik operasyonun süreceğini belirten bir yazı da Oda TV’de yayımlandı. Oda TV’de Nazif Ay imzasıyla yayımlanan yazıda Erdoğan’ın da desteklediği İskenderpaşa tarikatı dışında kalan tüm tarikatlara önümüzdeki süreçlerde çeşitli noktalarda operasyon yapılacağı dile getirildi. Ay şunları yazdı: Diğer dinlerin iç çekişmelerini detaylı bilemem ama İslamcıların “Kutsal savaşları”nın nihayet başladığını söyleyebilirim. Bu kutsal savaşta, tek ekol ve tek cemaatin tahakkümü söz konusu olacak.

Ay operasyonun niteliğini ise şu sözlerle ifade etti: Cemaat ve tarikatlar içinde kazanan taraf sadece İskenderpaşa olacak. Bu tezimin en önemli gerekçesi, Hilafet destekli Mehdilik rolüne tek aday konumundaki Recep Erdoğan’ın İskenderpaşa’ya siyaseten intisabıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol