birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 09.05.2021 08:36

Şirket arazileri HES için işgal etti, mahkeme ‘köylülerin merası’ dedi

Şirket arazileri HES için işgal etti, mahkeme ‘köylülerin merası’ dedi

Ali Eray Çelik

Artvin Yusufeli’nde Demirdöven köyünde Nuryol İnşaat tarafından yapılmak istenen hidroelektrik santralına (HES) karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor. Şirketin köylülerin arazisini makine ve konteyner ile işgal etmesine yönelik bölge halkının açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme arazilerin Demirdöven köyünün merası olarak kalmasına karar verdi. Kararın sevindirici olduğunu dile getiren avukat Recep Akyürek, “Davalık olan birçok arazi ormana kalıyor. 18 yer için dava açtık, bunlardan 6 arazi lehimize sonuçlanırken 12 arazi aleyhimize sonuçlandı. 12 arazi için üst mahkemeye gideceğiz” dedi. Demirdöven köyü muhtarı Hafız Aslan Peker ise şirketin hukuksuz çalışmalarının son bulmayacağını ifade ederek, “Mahkeme olumlu sonuçlandı ama bu şirkette kanun diye bir şey yok. Karara rağmen yine vatandaşın arazisini işgal etmeye kalkışırlar” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol