birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.02.2020 12:10

Şirket yetkilisinden sendika temsilcisine saldırı

Kocaeli Karamürsel’de faaliyet gösteren Paipurth İnşaat’ın yetkilisi, şirketin şantiyesinde çalışan İnşaat-İş üyesi 7 işçinin işten atılmasına ilişkin görüşme sırasında işçilere saldırdı

Şirket yetkilisinden sendika temsilcisine saldırı

İnşaat İşçileri Sendikası, Kocaeli Karamürsel ilçesinde Paipurth Suites şantiyesinde çalışan 7 üyelerinin hiçbir hakkı ödenmeden işten atılması nedeniyle, şirketin Ataşehir’de görülen genel merkez adresi önünde direnişe başlayacaklarını duyurmuştu. Paipurth İnşaat’ın bu adresten taşındığını öğrendiklerini belirten İnşaat İşçileri Sendikası, eylemlerini bugün (26 Şubat) öğleden sonra Karamürsel’deki Paipurth Suites şantiyesi önüne taşıdı.

Şirket yöneticilerinin 'burada eylem yaptırmayız' demesi üzerine polis olaya müdahil oldu. Taşeron firma yetkililerinin de çağırılmasıyla karakolda bir görüşme yapıldı. Görüşme sırasında yöneticiler hiç bir ödeme yapılmayacağını tekrardan belirtmesinin ardından görüşme çözümsüz kaldı.İnşaat-İş, görüşmeden sonra da ayaküstü konuşulurken polisin gözü önünde şirket yetkilisinin sendika örgütlenme sorumlusu Anıl Deniz Gider’e saldırarak burnunu kırdığını duyurdu.

Sendikanın konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

'Kocaeli/Karamürsel’deki Paipurth Suites şantiyesinde çalışan yedi üyemizin hiçbir hakkı ödenmeden işten atılmasına karşı bugün Paipurth İnşaat’ın Ataşehir’de görülen genel merkez binasının önünde yapacağımız direnişi, adresin değişmesi üzerine şantiyenin önüne taşıdık. Ana firma konumundaki Paipurth Suites yöneticileri sendikamızın örgütlenme sorumlusu Anıl Deniz Gider’e saldırarak burnunu kırdı! Biz şantiye önüne gittiğimizde saldırgan bir tutum takınan ana firma yetkileri “burada eylem yaptırmayız” dediler. Yaşanan tartışmalar üzerine polis duruma müdahil oldu ve taşeron firma yetkililerini de çağırarak karakolda bir görüşme yapılmasını sağladı. Yapılan görüşmelerde de ana firma konumundaki Paipurth Suites yetkilileri üyelerimizin haklarını inkâr ederek, hiçbir ödeme yapmayacaklarını yineledi.

Çözümsüzlükle sonuçlanan görüşmeden sonra karakoldan çıkıldı. Sendika yetkililerimizle ana firma yöneticisi arasında, sorunun çözülmesi konusunda ayaküstü konuşulurken, firma yetkilisi polislerin de önünde sendika temsilcimiz Anıl Deniz Gider’e aniden saldırdı. Bu ani saldırganlıkta söz konusu firmanın belli ‘adreslere’ güvenle hareket ettiği açıktır. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar, hangi adreslere güvenirlerse güvensinler başından beri sergiledikleri bu saldırgan tutumun altında kalacaklarının altını çiziyoruz. Biz, işçi sınıfının haklı davasının temsilcileriyiz, onlar alın terimizi, emeğimizi gaspeden ve daha fazlasını gaspetmek için çırpınan birer asalak! Haklılığımızın verdiği güçle diyoruz ki; döktünüz kanımızın hesabını vereceksiniz! Tüm duyarlı kamuoyunu bu saldırganlık karşısında dayanışmaya davet ediyor, inşaat işçisinin köle olmadığını bir kez daha haykırıyoruz!'

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız