birgün

15° PARÇALI BULUTLU

Sırtımızdaki yükle beyazperdedeyiz

Pandemi nedeniyle uzun süre kapalı kalan sinema salonları bir aydır açık ancak hâlâ daha yaralar sarılamadı. Beyoğlu Sineması işletmecisi Öğetürk, “Birçok kez yolun sonuna geldik diye düşündük” ifadesini kullanıyor.

KÜLTÜR SANAT 04.08.2021 10:02
Sırtımızdaki yükle beyazperdedeyiz
Abone Ol google-news

Gizem Ertürk

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle bir buçuk yıldır kapalı olan sinemalar 1 Temmuz’dan beri seyirciyle özlem gideriyor. Bir buçuk yıldır kapalı olan sinema salonları arasında ekonomik anlamda en çok etkilenen kuşkusuz ki bağımsız salonlar oldu.

İşletmecilerin, “Birçok kez galiba bu kez yolun sonuna geldik diye düşündük” cümlesi de bu düşünceyi destekler nitelikte. Bir aydır koronavirüs tedbirleri kapsamında yüzde 50 seyirci kapasitesi ile çalışan sinemaların akıbeti merak konusu. Sinema salonu işletmecilerine bu süreçte yaşadıklarını ve seyircinin salonlarına ilgisini sorduk.

sirtimizdaki-yukle-beyazperdedeyiz-906165-1.
Funda Kocadağ - Kadıköy Sineması işletmecisi

Seyircinin salonda film izlemeyi çok özlediğini ve kavuşmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirten Kadıköy Sineması’nın işletmecisi Funda Kocadağ, “Almış olduğumuz önlemleri de görünce kendilerini çok daha güvende hissederek film izlediler. Şu an tabii ki yüzde elli kapasite ile çalışmak durumunda olduğumuzdan net bir karşılaştırma yapmak mümkün olamıyor. Uzun bayram tatili de başlayınca İstanbul çok boşaldı ve ilk 2 haftanın sayılarını son 2 haftada yakalayamadık. Bundan sonrasını hep birlikte göreceğiz” diyor.

sirtimizdaki-yukle-beyazperdedeyiz-906166-1.

Utku Ögetürk - Beyoğlu Sineması işletmecisi

Beyoğlu Sineması işletmecisi Utku Ögetürk, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Birçok kültür sanat mekânı gibi Beyoğlu Sineması da kapalı kalmanın getirdiği tüm zorlukları yaşadı. Birçok kez galiba bu kez yolun sonuna geldik diye düşündük. Bu süreç içerisinde Beyoğlu Sineması’nın dostu kişi ve kurumların büyük destekleri oldu. Düzenlediğimiz kampanyalar beklediğimizden daha büyük yaraları sardı. Vizyon programı, özel gösterimler ve alternatif etkinlikleri bir araya getirdiğimiz programımız ile devam ediyoruz.”

sirtimizdaki-yukle-beyazperdedeyiz-906167-1.

Hande Kara - Beyazperde.com Genel Yayın Yönetmeni

AÇILIŞ HAYLİ GECİKTİ

Beyazperde.com Genel Yayın Yönetmeni Hande Kara ise, perdelere olan özlemini ifade ederek başlıyor söze. Kara, sektörün içinden biri olmasına rağmen, durumu izleyici açısından değerlendirmeye daha yakın olduğunu ifade ederek ekliyor: “Sinemaların açılış tarihinin hayli geciktiğini düşünüyorum. Ancak bir noktadan sonra bu elbette işletmenin kararı olarak görünse de aslında farklı dinamikler barındırıyor. Zira dağıtımcılar da bu denklemde büyük yer kaplıyor. Dağıtımcının filmi vizyondan çekip ertelerse, sinemalar da elbette beklemek isteyecektir. Dönüşü önümüzdeki günlerde göreceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol