Sisi’yi koltukta tutma referandumundan ‘evet’ çıktı

23.04.2019 23:16 GÜNCEL
Mısır’da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin 2030’a kadar görevde kalmasının yolunu açan anayasa değişikliğine ilişkin referandumda sandıktan “evet” çıktığı açıklandı. Mısır Ulusal Seçim Kurulu Başkanı Laşin İbrahim, düzenlediği basın toplantısında, referandumda 61 milyon 344 bin kayıtlı seçmenden 27 milyon 193 bininin oy kullandığını ve katılım oranının yüzde 44,33 olarak gerçekleştiğini belirtti. İbrahim, oyları geçerli sayılan seçmenlerin yüzde 88,83’ünün anayasa […]

Mısır’da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin 2030’a kadar görevde kalmasının yolunu açan anayasa değişikliğine ilişkin referandumda sandıktan “evet” çıktığı açıklandı.

Mısır Ulusal Seçim Kurulu Başkanı Laşin İbrahim, düzenlediği basın toplantısında, referandumda 61 milyon 344 bin kayıtlı seçmenden 27 milyon 193 bininin oy kullandığını ve katılım oranının yüzde 44,33 olarak gerçekleştiğini belirtti.

İbrahim, oyları geçerli sayılan seçmenlerin yüzde 88,83’ünün anayasa değişikliğine “evet” dediğini aktardı.

Anayasada neler değişiyor?

Mısır’da geçen hafta parlamentoda onaylandıktan sonra referanduma sunulan anayasa değişikliğiyle Sisi’nin 2030’a kadar görevde kalmasının önü açılıyor.

Anayasada yapılan değişikliklerle Sisi’nin görev süresi 4 yıldan 6 yıla çıkarılıyor ve tekrar seçilerek 6 yıl daha görev yapabilmesine olanak sağlanıyor. 

Düzenleme kapsamında 13 maddede değişikliğin yanı sıra anayasaya 9 yeni maddenin eklenmesi de yer alıyor. 

Yeni eklenen önemli maddelerden biri cumhurbaşkanı yardımcılığı makamının tekrar ihdas edilmesini içeriyor. Cumhurbaşkanına bir veya daha fazla yardımcı tayin etme, yetkilerini belirleme, görevden alma ve istifalarını kabul etme yetkisi tanıyor.

MUHALEFET TEPKİLİ

Muhalefet partileri, anayasal değişikliği ülkeyi daha da otoriterliğe sürükleyeceği gerekçesiyle eleştiriyor. Anayasa değişikliğine karşı olanların güçlü bir kampanya yürütmesine izin verilmedi. Kampanya sürecinde 30 binden fazla internet adresine erişim engellendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, anayasal değişiklikleri Sisi’nin otoriter yönetimini güçlendirme çabası olarak nitelendirmişti. Af Örgütü de parlamentonun düzenlemeye onay vermesini “insan haklarını hiçe saymak” olarak değerlendirmişti.