birgün

12° AÇIK

AVRUPA 03.07.2020 21:07

Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenler Berlin'de anıldı

Berlin Brandenburger Tor alanında düzenlenen anma törenine unutulmaz sanatçı Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin de katıldı

Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenler Berlin'de anıldı

Alev Ayhan / BERLİN

Fotoğraf: Cengiz Akça

Berlin Cemevi’nin de aralarında olduğu sivil toplum kuruluşları, Sivas Madımak Oteli’nde 27 yıl önce katledilen 33 canın anısına Brandenburger Tor'da bir araya geldi.

Korona salgını nedeniyle kısıtlı tutulan anma töreninde Sivas’ta katledilen sanatçı Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin de hazır bulundu. Anma töreni bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Berlin Cemevi yönetiminin Almanca, Türkçe ve İngilizce yapılan açıklamada katliamın, polisin ve askerin gözü önünde cereyan ettiği ve müdahale edilmediği belirtildi.

Açıklamada, faillerin suçlarının zaman aşımına uğradığı haberinin dönemin başbakanı tarafından müjde şeklinde verilmesine dikkat çekildi ve insanlık dışı bir suçta zaman aşımı olamayacağı kaydedildi.

Anma töreninde, en az birinin Berlin’de yaşadığı bilinen faillerin Almanya’da iltica taleplerinin kabul edilmesi de büyük tepki çekti.
Salgınla mücadele tedbirlerinin uygulandığı anma, konuşmaların sonrasında oturma eylemi ile devam etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız