birgün

22° PARÇALI BULUTLU

Sivas'ta bir köy şarbon şüphesiyle karantinaya alındı

GÜNCEL 31.08.2018 19:07
Sivas'ta bir köy şarbon şüphesiyle karantinaya alındı
Abone Ol google-news

Sivas'ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde, ölmek üzere olan ineği keserken kanıyla temas eden aynı aileden 3 kişinin vücuduna yaralar çıktı. Büyükpınar ailesinden üç kişiye hastanede 'şarbon teşhisi' konurken köy de şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.

Köyde çiftçilik yapan Murat Büyükpınar, Demirören Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada yaklaşık 15 gün önce ahırına girdiğinde, ineğinin ölmek üzere olduğunu fark ettiğini anlattı. Büyükpınar, yakınlarıyla birlikte hayvanı kesti. Kesim sırasında oğlu ve kızının da hayvanın kanıyla temas ettiğini belirten Büyükpınar, kesilen etin büyük kısmı pişirilerek, tüketildikten 3 gün sonra kendisiyle oğlu ve kızının vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar çıktığını aktardı.

Baba ve çocukları hastanede şarbon şüphesiyle tecrit edilerek tedaviye alındı. Tedavisinin ardından taburcu edilen Murat Büyükpınar, "Veteriner arkadaşlarla irtibata geçince şarbon denildi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi acil servisine gittiğimiz dakikada da denildi ki şarbon. Orada da 8 günlük tedavi gördüm" açıklamasını yaptı.

Ailenin beslediği 40 inekten 1'i daha 29 Ağustos günü telef oldu. Bunun üzerine ilçedeki Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri köyde incelemelerde bulundu. Telef olan hayvanların etleri, yaklaşık 4 metrelik çukur kazılarak, yakılıp, imha edildi. Hayvanların etlerinden alınan numuneler ise incelenmek üzere Samsun'da laboratuvara gönderildi. Köy, şarbon şüphesiyle karantinaya alınırken, hayvanlar da aşılandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol