birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Sivas'ta su seviyesi yüzde 6'ya geriledi: '3 aylık su kaldı'

Sivas'ta şehir merkezinde içme suyunun sağlandığı 4 Eylül Barajı'nda su seviyesi yüzde 6'ya kadar geriledi. Sivas'ın 3 aylık suyunun kaldığı belirtildi.

GÜNCEL 28.07.2022 12:55
Sivas'ta su seviyesi yüzde 6'ya geriledi: '3 aylık su kaldı' Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Sivas’ta içme suyunun büyük oranda sağlandığı ve geçen yıl su seviyesi yüzde 11.15 olarak ölçülen 4 Eylül barajında su seviyesi yüzde 6’ya düştü.

Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürü Muharrem Çağlancı; İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada barajdaki son durumu gözler önüne serdi. Çağlancı Sivas’ın 3 aylık suyu kaldığını belirtti.

'İLK DEFA BU SEVİYEDE GÖRÜYORUM'

Baraj yakınında bulunan Kolluca köyü sakinlerinden Sedat Kumru, barajı ilk defa bu seviyede gördüğünü söyleyerek, “Bulunduğum barajın yapımına 2002 yılında başladı. 2004 yılında yapımı bitti. Baraj o zamandan beri su tutmaya başladı. Birkaç yıl öncesine kadar kışın kar yağışı falan olmadığı için, yağmurlar falan olmadığı için barajın doluluk oranında oldukça bir azalma oldu. Devle Su işler bir açıklama yapmış. Geçen yıl yüzde 11 oranında doluymuş bu yıl bu oran yüzde 6 civarına kadar düşmüş. Bu barajın bu kadar çekildiği hiç görmedim. İlk defa bu seviyede görüyorum” dedi.

Kumru, vatandaşların suyu mümkün olduğunca az kullanmaları gerektiğini belirterek, “Bu baraj Sivas Merkezin içme su kaynağı. Şuan ciddi bir kuraklık var. Vatandaşlar suyu mümkün olduğu kadarıyla az kullansınlar. Bir damla su bile etkiliyor. Gelecek yıllarda su çok önem kazanacak. Metre değil kilometre çekildi” diye konuştu.

Öte yandan, yaklaşık 50 kilo metre mesafede bulunan Pusat Özen barajından 4 Eylül Barajına su naklini ön gören proje üzerindeki çalışmalarda sürüyor. Projenin yılsonuna kadar tamamlanarak şehrin suya kavuşturulması amaçlanıyor.

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol