birgün

6° AÇIK

Siyah mühürlü davetiye için Müftülük'ten tuhaf savunma: IŞİD vazgeçsin

Selçuk Müftülüğü’nün mevlit organizasyonuna, AKP, ‘IŞİD amblemli’ davetiye ile ‘destek’ olurken, partinin ilçe başkanlığından ilginç açıklamalar yapıldı. Müftülülük ise konuyu ‘ufak bir pürüz’ olarak değerlendirerek, ‘Peygamber’in mührüdür’ sözleriyle adeta din dersi verdi!

GÜNCEL 22.12.2015 08:17
Siyah mühürlü davetiye için Müftülük'ten tuhaf savunma: IŞİD vazgeçsin
Abone Ol google-news

ERK ACARER- erkacarer@birgun.net


İzmir’in Selçuk İlçesi’nde Tahsin Ağa Camisi’nde gerçekleştirilecek mevlite AKP kadın kolları ‘IŞİD logolu’ davetiye bastırarak destek oldu! Tahsin Ağa Camii civarında AKP kadın kolları sorumlusu Nalan Başdemir’in de aralarında olduğu 5 kişinin dağıttığı davetiyeler, halkta tedirginlik yaratırken, pek çok kişi, 155 Polis Hattı’na şikâyette bulundu. Emniyet, yaptığı araştırmada kısa süre içinde davetiyelerin kim tarafından dağıtıldığını ortaya çıkardı. Tepkiler üzerine davetiyelerin dağıtılmasından da vazgeçildi.

IŞİD logosu ve şiir
Selçuk’ta Tahsin Ağa Camisi’nde, gerçekleşen mevlit için yapılan çağrı metninde, bir dosya kâğıdının sağ köşesi üzerinde ‘IŞİD amblemi’ açıkça görülüyor. Kâğıtta, ‘Tek çare Kelime-i Tevhid iken, tek kurtuluşun kalırsa şefaat’e, Haydi buyur salavata” sözlerinin yazılı olduğu ‘Ölme’ adlı bir de şiir yer alıyor. Davetiye bir paket lokum ve mevlit şekeriyle birlikte sunuluyor.

Müftülük: Ufak bir pürüz
Müftülük konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Durumun bizimle ilgisi yok” dedi. Yapılan açıklamada; “Selçuk Müftülüğü sadece afiş hazırladı. Mevlit her sene rutin olarak yaptığımız bir uygulama. Herkes dışarıdan ikram getirip dağıtabilir, organizasyona katılabilir. Sözünü ettiğiniz konu ufak bir pürüz gibi gözüküyor, büyütülüyor” ifadelerini kullandı. Müftülükten yapılan açıklamada özetle şunlar aktarıldı: “Bu Selçuk Müftülüğü’nün programıdır. Birçok dostumuz böyle ikramlarda bulunur. Biz bütünleştiriciyiz. Mesele bizimle alakalı değil. Fakat konuyu doğru değerlendirmek lazım! Kimse Peygamber’in mührünü, Allah’ın lafzını değiştiremez. Herhangi bir örgüt bunu kullanıyor diye bundan vazgeçecek halimiz yok!”

‘IŞİD kullanmasın’
Selçuk AKP İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen sorularımızı yanıtlarken, konuyla ilgili olarak; “Kadın kolları sorumlumuz Nalan Başdemir bastırmış. Mühür Peygamber Efendimiz’i simgeliyor, abartılıyor” derken, kısaca şunları aktardı: “Bu konuya neden takıldıklarını anlamadım. Bugün kutlanacak, ortak değerlerimizi yansıtan bir gece. Müftülük afişler bastırıp hazırladı. Partimizdeki hayırsever vatandaşlar da mevlit için organizasyona yardımcı oluyor. Yemekler, tatlılar hazırlıyorlar. Partimizin kadın kolları başkanımız Nalan Başdemir de bir davet hazırlatmış. Yanında lokum, akide şekeri var. Davetiyeye de Peygamber Efendimiz’in mührünü bastırmış. Allah nasip kısmet ederse, mevlit huşu içinde kutlanacak. Bunlar manevi duygularımıza zarar veriyor. Başka bir partinin temsilcisi bizi yıpratmak için ihbarda bulundu. Üç beş baldırı çıplak kullanıyor diye Peygamberimizin ambleminden vazgeçecek değiliz. Mühür IŞİD’in tekelinde değil. Onlar kullanmasın.”

Kaymakamlık ise yaptığı açıklamada konunun kendileriyle ilgili olmadığını belirtti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol