birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.01.2021 07:40

Siyanür, yaylaları çöle çevirecek

Siyanür, yaylaları çöle çevirecek


Volkan ATEŞ

Ülkede faaliyette bulunduğu her yerde protestoların hedefinde olan Kanada asıllı TÜPRAG şirketi son olarak Tokat’ın Reşadiye ilçesinin Kuyucak, Yağsiyan, Demircili köyleri ile tarihi Selimhan yaylasında altın arama ruhsatı aldı.

Bölgede rezerv belirleme çalışmaları yapan firmanın baharla birlikte büyük kazı ve altın çıkarma işine başlaması bekleniyor.


Madenlere karşı mücadele başlatan bölge halkı ‘Reşadiye Doğa Savunucuları Platformu’ çatısı altında bir araya geldi. Reşadiye Doğa Savunucuları Platformu’nun sözcülüğünü üstlenen Üzeyir Uludağ, yaptığı açıklamada, bölge halkının tarım ve hayvancılıkla geçindiğine dikkat çekti.

“Aramalar sonunda köy ve yaylalarımızda altın rezervi belirlenirse doğal yaşam alanlarımız yok edilecek” diyen Uludağ, altını çıkarırken dinamit, ayrıştırırken de kullanılan siyanürün suları ve havayı zehirleyeceğine dikkat çekti.

Bölgede yayaların çöle döneceğini belirten Uludağ şu ifadeleri kullandı: “İnsanlar dahil hiçbir canlının buralarda yaşama imkânı kalmayacaktır. Bu durum, yörede kanser ve diğer hastalıkların artmasına da neden olacaktır. Ayrıca Reşadiye, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunmakta, sık sık depremler meydana gelmektedir. Buralarda yapılacak siyanür havuzlarının bir depremde patlayıp çevre katliamına neden olmayacağını hiç kimse garanti edemez.

Yetkililere sesleniyorum: Oralarda yaşayan insanlar yok saymayın ve verdiğiniz altın arama ruhsatlarını acilen iptal edin. Aksi halde yaşanacak her türlü olumsuzluğun sorumluluğu sizlere ait olacaktır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız