birgün

18° AÇIK

YAŞAM 13.10.2021 07:08

Siyanürcü şirket Artvin’e göz dikti

Siyanür sızmasıyla gündeme gelen Gümüştaş Madencilik gözünü Artvin’e dikti. Dosyada ‘gelecek ay’ madeni devraldığını belirten şirket, ormanlık alanda faaliyetini genişletmek için başvuru yaptı.

Siyanürcü şirket Artvin’e göz dikti

Gökay BAŞCAN

Niğde Ulukışla Tepeköy’de yer alan siyanür havuzundaki sızma sonucu tarım arazilerine zarar veren Gümüştaş Madencilik şimdi de gözünü Artvin’in ormanlarına dikti. Şirket yüzde 71’i maden ruhsatlı Artvin’de ormanlık alanda maden işletmesini genişletmek için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yaptı. Şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu dosyada hatalı bilgiye yer verildi. Birçok kez el değiştiren maden ocağının son olarak ‘gelecek ay’ yani 9.11.2021 tarihinde PB Nakliyat adlı şirketten Gümüştaş Madencilik’e devredildiği yazıldı.

2 TONLUK PATLAYICI DEPOSU

Şirket, Yeraltı Maden İşletmeciliği Kapasite Artışı ve Alan Genişletme projesi kapsamında 3 adet galeri girişi, 2 adet pasa stok alanı, 1 adet şantiye alanı ve 1 adet karothanenin yanı sıra 2 ton kapasiteli patlayıcı depo inşa edecek. Toplamda 2 bin 175 hektarlık işletme sahasının 24,32 hektarlık ÇED alanı bulunuyor. ÇED yönetmeliğine göre 25 hektarın altında olan birçok projeye ÇED gerekli değildir kararı veriliyor. Yılda 36 bin ton cevher çıkarılan maden ocağında kapasite artırma projesiyle birlikte 100 bin tona çıkarılması hedefleniyor. Öte yandan proje yerleşim yerlerine çok yakın. Faaliyet alanı Yüncüler köyüne 110 metre Dokumacılar köyüne ise 3 bin 100 metre uzaklıkta bulunuyor. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre maden ocağının faaliyet alanı orman, hazine ve şahıs arazilerinden oluşuyor. Ancak dosyada projenin ne kadarlık alanı ormanlık alanda bulunduğu belirtilmedi. Ulukışla’da işlettiği ve havuzdaki patlamanın sonucu tarım toprakladığına siyanüre sızdığı iddialarına ilişkin bölge halkı belgesel niteliğinde bir video hazırladı. Videoda tarım arazilerinde normal seviyenin 600 katı zehir çıktığı belirtildi. Şirket, siyanür sızıntısının ardından Ulukışla’da iki maden projesi için daha başvuru yaptı.

siyanurcu-sirket-artvin-e-goz-dikti-931558-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol