birgün

4° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 21.12.2020 09:28

Siyanürün ardından çöpler, ormanı tehdit ediyor

Siyanürün ardından çöpler, ormanı tehdit ediyor

Haber Merkezi

Siyanürle altın işletmeciliği çalışmalarıyla zarar gören Fatsa ormanlarını şimdi de çöpler tehdit ediyor.

Fatsa Bahçeler Mahallesi’nden Harun Kışan, Fatsa Belediyesi’ne dökülen çöpleri temizlemesi için, Orman İşletme Müdürlüğü’ne ise ormanın korunması ve çöp dökenlerin belirlenip yasal işlem yapılmasını talep eden dilekçeler verdikdilerini belirtti. Ormanlarımızı korumanın herkesin görevi olduğunu belirten Kışan, "Ben de bir yurttaş olarak gördüğüm olumsuzlukların giderilmesi için dilekçe hakkımı kullandım. Dilekçemin takipçisi olacağım” diye konuştu.

DUYARLILIK ARTIYOR

Konuyla ilgili açıkla yapan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu, “Anayasaya göre her yurttaş çevreyi korumakla görevli. Çevreye duyarlılık artıyor, ekolojik dengenin koruması için mücadeleler de büyüyor. Bu olayda olduğu gibi her yerde duyarlı insanlar oldukça doğaya ve yaşam alanlarımıza zarar verilmesi zorlaşıyor. Dernek olarak verilen dilekçenin takipçisi olacağız. Fatsa ve diğer yerlerde maden işletmeleri, HES’ler, taş ocakları gibi işletmeler nedeniyle ormanlar yok oluyor; dereler, ormanlar kirletiliyor. Ordu’nun doğal yapısının bozulmasına, derelerin, ormanların yok edilmesine sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol