birgün

19° AZ BULUTLU

SAĞLIK 16.05.2019 15:20

“Siyasal iktidar sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmıyor”

AYCAN KARADAĞ İzmir Balçova’da, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir doktorun, poliklinikte muayene ettiği ve ilk tedavisini yaptığı hastanın sözel ve fiziksel saldırısına uğradı. Saldırı sonrası doktorun hastane Acil Servisi’nde tedavi edildiği öğrenildi. İzmir Sağlık Platformu, dün Balçova Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir sağlık çalışanına yapılan sözel ve fiziksel şiddet sonrası olayı protesto etti. Balçova […]

“Siyasal iktidar sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmıyor”

AYCAN KARADAĞ

İzmir Balçova’da, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir doktorun, poliklinikte muayene ettiği ve ilk tedavisini yaptığı hastanın sözel ve fiziksel saldırısına uğradı. Saldırı sonrası doktorun hastane Acil Servisi’nde tedavi edildiği öğrenildi.

İzmir Sağlık Platformu, dün Balçova Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir sağlık çalışanına yapılan sözel ve fiziksel şiddet sonrası olayı protesto etti. Balçova Özel İlke Tıp Merkezi önünde basın açıklaması yapan Platform üyeleri, sağlıkta şiddetin önlenmesi için çağrıda bulundu. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, “Siyasal iktidarın bu kanayan yarayı artık görmesi, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle sorunun çözümüne yönelik işbirliğine gitmesi zorunludur. Sağlık çalışanlarının bu çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı ve acil çözüm için gerekenleri yapmalıdır” dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET, CİDDİ BİR SORUN HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR

Platform adına hazırlanan açıklamayı okuyan Prof. Dr. Obuz şunları söyledi:

“15 Mayıs 2019 tarihinde, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan meslektaşımız, poliklinikte muayene ettiği ve ilk tedavisini yaptığı hastanın sözel ve fiziksel saldırısına uğramıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisinde ilk müdahalesi yapılan meslektaşımız ifadesini, İzmir Tabip Odası avukatı eşliğinde karakolda vermiştir. Türk Tabipleri Birliği, Tabip Odaları, sağlık alanındaki sendikalar ve dernekler uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenleri, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirmekte, yöneticileri şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet etmektedir. Ancak siyasal iktidarın, sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmadığını üzülerek görmekteyiz. Bugün sağlıkta şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür.

“HER GÜN ORTALAMA 30 ŞİDDET OLAYI YAŞANIYOR”

“Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet olayı yaşanmaktadır” diyen Obuz, “Bu sorun, bir yandan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit ederken aynı zamanda sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüşmüştür. Daha geçtiğimiz hafta Malatya’da İnönü Üniversitesi Hastanesi’nde bir öğretim üyesinin odası hastası tarafından yakılarak şiddet yeni ve korkunç bir boyuta ulaşmıştır” diye konuştu.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz

“YANLIŞ TUTUM SAĞLIK ÇALIŞANININ ŞİDDETE UĞRAMASINA NEDEN OLACAK”

Sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri olduğunu belirten Obuz, “Bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Kuşkusuz kışkırtılmış acil sağlık talebinin eldeki hizmet olanaklarıyla tam olarak karşılanamamasının, yurttaşların sağlık hizmet beklentisinin yapay biçimde yükseltilmesinin, yönetenlerce sağlık çalışanlarının itibarsızlaştırılmasının gelinen tabloda katkısı büyüktür. Kamu otoritesi sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemleri almamakta, caydırıcı cezaları yürürlüğe sokmayarak, müşteri memnuniyeti esasıyla sağlıkta iyiliği değerlendirmektedir. Bu yanlış tutum daha birçok hekimin ve sağlık çalışanın şiddete uğramasına ve can kayıplarıyla karşılaşılmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ACİL ÇÖZÜM İÇİN GEREKENLER YAPILMALI”

Obuz, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Siyasal iktidarın bu kanayan yarayı artık görmesi, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle sorunun çözümüne yönelik işbirliğine gitmesi zorunludur. Sağlık çalışanlarının bu çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı ve acil çözüm için gerekenleri yapmalıdır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız