birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 10.12.2019 09:48

Siyasilerin mal varlığı araştırılsın diyen Davutoğlu, ‘Siyasi Etik Kanun' teklifini imzalamamış

CHP’li Gürsel Tekin, siyasilerin mal varlığının araştırılmasını isteyen Ahmet Davutoğlu'nun başbakan olduğu dönemde ‘Siyasi Etik Kanun' teklifini imzalamadığını hatırlattı

Siyasilerin mal varlığı araştırılsın diyen Davutoğlu, ‘Siyasi Etik Kanun' teklifini imzalamamış

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, siyasilerin mal varlığının araştırılmasını isteyen Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olduğu dönemde önerdiği siyasi etik kanun teklifini imzalamadığını hatırlattı. Tekin, "Teklif hazırlandı ancak koltuğu gidince kendisi imzalamadı” diye konuştu.

AKP Genel Balkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şehir Üniversitesi'yle ilgili açıklamalarından sonra Ahmet Davutoğlu, siyasilerin mal varlığının araştırılmasını istemişti.

CHP milletvekili Tekin konuyla ilgili olarak Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada, "Davutoğlu’nun çıkışını olumlu buluyorum. Gerçi kendisinin bugün teklif ettiği düzenlemeyi ben, diğer partili arkadaşlarım Barış Yarkadaş, Mahmut Tanal ve Enis Berberoğlu’yla birlikte 14 Mart 2017 günü TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi olarak sunmuş, imzalaması için Sayın Davutoğlu’na göndermiştik. O günlerde kendisi sözlü olarak ‘Ben Etik yasasını’ getireceğim demişti. Biz de kendisinin sözlü dile getirdiği yasayı bizzat yazılı hale getirerek ilk olarak imzalaması için kendisine gönderdik. Ancak o imzalamadı. İktidar milletvekilleri imzalamadığı için Meclis gündemine gelmedi. O teklifte mal bildiriminde bulunulması, yolsuzluklarla ve rüşvetle mücadele için TBMM Siyasi Etik Komisyonu kurulmasını teklif ediyorduk. Davutoğlu’nun iki yıl önce reddettiği komisyona bugün sahip çıkması beni sevindirdi" ifadelerine yer verdi.

'TÜRKİYE'NİN TEMİZ ELLER OPERASYONUNA İHTİYACI VAR'

Türkiye için 'temiz eller operasyonu'nun gerekli olduğunu söyleyen Tekin, “Ülkenin en tepesindeki kişi, yönettiği ülkede yolsuzluğu engellemenin yollarını arıyordu ama o yolu bulamadı. Tayinle gelip, tayinle gitti. Türkiye'nin bir ‘Temiz eller operasyonuna' ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

SİYASİ ETİK KANUN TEKLİFİ

Ahmet Davutoğlu'nun teklifinde siyasi parti liderlerinin mal varlıklarının şeffaf hale getirilmesi isteniyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız