birgün

11° AÇIK

‘Sizi cihada gönderelim bütün masraflar bizden’

GÜNCEL 02.05.2018 08:28
‘Sizi cihada gönderelim  bütün masraflar bizden’
Abone Ol google-news

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle yargılanan ‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayancuk hakkında ‘terör örgütü kurma ve yönetme’ suçundan, 22,5 yıl hapis istemiyle yeni bir iddianame hazırladı.

El Kaide ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı grupların Diyarbakır yapılanmasının anlatıldığı iddianamede, 14 Ocak 2014 günü tutuklanan Bayancuk’un örgütün ‘Türkiye emiri’ olduğu kaydedildi. Örgütün Diyarbakır yapılanmasında yer alan kişilerin çatışma bölgelerine gittiğini ifade eden savcı, IŞİD’in Diyarbakır emiri olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan N.T.’nin grup lideri olduğu Takva Eğitim ve Okuma Salonu’nda ise çatışma bölgesinde komutan olarak aktif görev alan 10 kişinin bulunduğunu kaydetti.

El Kaide Diyarbakır yapılanmasında faaliyet yürüttüğünü söyleyen gizli tanık Tipi, iddianameye yansıyan ifadesinde, “El Kaide gruplarındaki kişiler, birçok kişiyi çatışmalara katılmak üzere Suriye’ye gönderdi. Diyarbakır’da ikisi merkez, biri Hani ilçesinde olmak üzere 3 grup El Kaide yapılanması var. Sohbetlerde her Müslüman’ın üzerine cihadın farz olduğunu anlatılarak, cihada gitmeyenleri müşrik olarak adlandırıyorlar, cihada gitmek isteyenleri ise ‘Sizi cihada gönderelim, bütün masraflar bize aittir’ diyorlardı.

İddianameyi kabul eden 8’inci Ağır Ceza Mahktemesi, bu dosya ile Bayancuk’un Sakarya’da yargılandığı dosya arasında hukuki bağlantı bulunduğu gerekçesiyle birleştirme kararı verip, dosyayı Sakarya’ya gönderdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol