birgün

22° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.03.2021 06:23

Skyland işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Skyland işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Bilge Sarıhan

Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikasında örgütlü işçilerin Skyland AVM şantiyesinde tazminat hakları için verdikleri ortak mücadele 5’inci gününde kazanımla sonuçlandı.

İşçiler hem kıdem hem de ihbar tazminatlarını alacak. Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut sendikal dayanışma ve ortak mücadelenin kazanım getirdiğine vurgu yaparak “Şantiyede başından itibaren ortak bir direnişi örgütlemek ilk defa yaşandı. Sınıf mücadelesine olumlu bir katkı olarak kazanımla ayrıldık” dedi.

Karabulut süreci şöyle anlattı: “İş bitti diye arkadaşları ücretsize çıkarmak istediler. Biz de arkadaşların ihbar kıdem ve tazminat verilerek çıkış verilmesini istedik. Firma sadece kıdem vereceğini ihbar veremeyeceğini onu da asgari ücret üzerinden ödeyeceğini söyledi. Kabul etmedik ve 18’inde direnişe başladık. Eylemimizin üçüncü günü otopark girişlerini kapattık. 9 arkadaşımız gözaltına alındı. Sosyal medyanın da etkisiyle görüşmeye çağırdılar. Arkadaşların ihbarları ve kıdemleri gerçek ücretleri üzerinden yatırılması talepleri karşılandı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol