birgün

4° AZ BULUTLU

YAŞAM 17.01.2021 08:19

SMA kampanyaları durdu, hakaret mesajları başladı

SMA kampanyaları durdu, hakaret mesajları başladı


Berkay SAĞOL

SMA hastası çocuklar için ailelerin kendi çabalarıyla sosyal medya üzerinden sürdürmeye çalıştıkları bağış kampanyaları, Sağlık Bakanı Koca'nın "Kirli kampanya" demesinin ardından durma noktasına geldi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından sonra ailelerin yaşadığı sorunlardan biri de aldıkları hakaret içerikli mesajlar. Bakanın açıklamalarıyla farklı bir algı yaratıldığını söyleyen aileler, her gün çok sayıda hem destek mesajı hem de hakaret içerikli mesaj aldıklarını ifade etti.

Bu ailelerden biri de SMA Tip 1 hastası olan 14 aylık Miran'ın ailesi. Ablası Peyruze Duman, Zolgensma tedavisi için yaklaşık 3 ay önce sosyal medya üzerinden kampanya başlattıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Sağlık Bakanı'nın yaptığı eksik ve hatalı açıklamadan dolayı kampanyamız durdu. Açıklamaların ardından bugüne kadar bağış yapan bazı kişilerde bize geri dönüş yapmaya başladı. Bazı kişiler durumu anlamak için soru soruyor ancak bazıları ise 'Ülkemizde tedavisi varmış, neden bu parayı topluyorsunuz? Tedavinin sonucu da kesin değilmiş. Amacınız ne?' şeklinde mesajlar atıyor. Biz canlarımız için savaşırken bir de şimdi bu algıyı kırmak için uğraşıyoruz. Ben bir öğretmenim ve kardeşim için bir şey yapamazsam geleceğe dair umudum kalmayacak. Miran'ın tek suçu Duman ailesinin çocuğu olması mı? Bakan veya bir milletvekilinin çocuğu olsa eminim şimdiye kadar bu tedaviyi almış bile olurdu" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol