birgün

15° AÇIK

Societe Generale: Merkez Bankası faiz artırımına gidebilir

Avrupa’nın önde gelen finans şirketlerinden ve bankalarından olan Societe Generale, Merkez Bankası'nın bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında, ‘acil durum’ alarmıyla 4 puanlık faiz artırımına gidebileceğini belirtti. Kurum, son dönemdeki faiz artırımlarının ekonomik dayanağının olmadığını vurguladı.

EKONOMİ 22.11.2021 16:03
Societe Generale: Merkez Bankası faiz artırımına gidebilir
Abone Ol google-news

Fransa'nın ve Avrupa’nın önde gelen finans kuruluşlarından ve bankalarından olan Societe Generale, Merkez Bankası'nın (TCMB) bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında ‘acil durum’ alarmıyla faiz artırımına gitmesini ve 2022'nin ilk çeyreğinde politika faizini yüzde 19'a çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

Paris merkezli kurum, ancak bu adımın yine de piyasaları tatmin etmeyeceğini ve TL'nin değer kaybını önlemek için yeterli olmayacağını kaydetti.

SocGen analistleri tarafından müşterilere gönderilen notta, “Son üç para politikası toplantısında yapılan 400 baz puan faiz indiriminin ekonomik olarak dayanağı yok. Enflasyon beklentileri bozulmaya devam etti” dedi.

TCMB'nin kasım toplantısının ardından Goldman Sachs ise aralıkta 100 baz puan daha indirim beklediğini ve yılın ikinci çeyreğinde faiz artışı gelebileceğini paylaşmıştı.

TCMB, yüzde 20'ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL'de art arda gelen sert değer kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta da 100 baz puan ile devam ederken, gelecek ay bir faiz indirimi daha yapabileceğine vurgu yapmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun