birgün

7° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.09.2020 09:45

Sofradaki lokma her gün azalıyor

Sofradaki lokma her gün azalıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yurttaşın alım gücüne dair hazırladığı raporda “Pirinçten domatese gıda fiyatları artmaya vatandaşın alım gücü de azalmaya devam ediyor.

Hem ücretsiz izine çıkartılan hem de asgari ücretli vatandaş açlıktan ölme noktasına geliyor” ifadelerine yer verdi. Ağbaba’nın hazırladığı rapora göre son 9 aylık süreçte asgari ücretlinin sofrasından 93 kg biber, 86 kg domates, 53 paket margarin, 40 kg tavuk, 101 paket süt, 423 adet yumurta ve 48 kg kuru fasulye eksildi.


Ağbaba “Bunca fiyat artışı ve yaşanan yoksulluk neticesinde ücretsiz izne çıkartılan ve günlük 39 TL ile geçinmek zorunda kalan 2 milyon civarındaki vatandaş ise açlıktan neredeyse ölme noktasına gelmiştir. Bu durum ise ne yazık ki iktidarın hiçbir şekilde gündeminde yer almamaktadır. İktidar hem ücretsiz izne çıkartılan yurttaşları hem asgari ücretli vatandaşların durumunu göz ardı ederek deyim yerindeyse bu ülkenin vatandaşı olarak görmemektedir” dedi.

sofradaki-lokma-her-gun-azaliyor-785656-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol