birgün

20° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.09.2020 09:45

Sofradaki lokma her gün azalıyor

Sofradaki lokma her gün azalıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yurttaşın alım gücüne dair hazırladığı raporda “Pirinçten domatese gıda fiyatları artmaya vatandaşın alım gücü de azalmaya devam ediyor.

Hem ücretsiz izine çıkartılan hem de asgari ücretli vatandaş açlıktan ölme noktasına geliyor” ifadelerine yer verdi. Ağbaba’nın hazırladığı rapora göre son 9 aylık süreçte asgari ücretlinin sofrasından 93 kg biber, 86 kg domates, 53 paket margarin, 40 kg tavuk, 101 paket süt, 423 adet yumurta ve 48 kg kuru fasulye eksildi.


Ağbaba “Bunca fiyat artışı ve yaşanan yoksulluk neticesinde ücretsiz izne çıkartılan ve günlük 39 TL ile geçinmek zorunda kalan 2 milyon civarındaki vatandaş ise açlıktan neredeyse ölme noktasına gelmiştir. Bu durum ise ne yazık ki iktidarın hiçbir şekilde gündeminde yer almamaktadır. İktidar hem ücretsiz izne çıkartılan yurttaşları hem asgari ücretli vatandaşların durumunu göz ardı ederek deyim yerindeyse bu ülkenin vatandaşı olarak görmemektedir” dedi.

sofradaki-lokma-her-gun-azaliyor-785656-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız