birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 05.07.2018 13:07

Sofuoğlu Lamborghini'yi 3 milyon liralık vergiden muaf almış

Sofuoğlu Lamborghini'yi 3 milyon liralık vergiden muaf almış

AKP Sakarya milletvekili olarak Meclis'e giren eski milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun, lüks Lamborghini'sini, yabancı uyruklu eşinin üzerine alarak devletin kasasına girecek yaklaşık 3 milyon 200 bin liralık vergiden 'kurtulduğu' ortaya çıktı. Bu 'vergisizlik formülü' 'Yasal da olsa etik mi değil mi?' tartışmalarına neden oldu.

Sözcü'nün haberine göre AKP’nin çiçeği burnunda milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun Lamborghini marka aracı tartışma konusu oldu. Eski milli sporcunun Meclis’e gelmek için de kullandığı lüks aracının ‘MA-MZ harf grubuna’ tescil edilmesi yani misafir araç statüsünde olması gözleri otomobil için ödenen vergiye çevirdi.

Sofuoğlu’nun lüks aracına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödememek için bu yöntemi izlediği ortaya çıktı.

Sofuoğlu’nun “Araç yabancı uyruklu eşimin üzerine kayıtlı, hakkımızı kullanıyoruz.” diye ‘itiraf’ ettiği yöntemle en az 600 bin euro yani yaklaşık 3 milyon 250 bin lira ‘kâr ettiği’ gözlendi. Şöyle ki; Kenan Sofuoğlu’nun Lamborghini’sinin Türkiye’deki satış fiyatı vergiler dahil 1 milyon 150 bin euro. Yani yaklaşık 6 milyon 200 bin lira. Bu rakama toplamı 3 milyon 200 bin lirayı geçen ÖTV ve MTV’ler de dahil.

Sofuoğlu’nun eşi Julia Looman Sofuoğlu üzerine aldığı aracına yaklaşık 550 bin euro ( Yaklaşık 3 milyon lira) ödediği sanılıyor. Bu da devletin; 3 milyon 200 bin liralık bir vergiyi ‘alamadığı’ anlamına geliyor.

‘HAKKIMIZI KULLANIYORUZ’

Tüm bu iddialarla ilgili konuşan Kenan Sofuoğlu ise “Araç yabancı uyruklu eşimin üzerine kayıtlı, hakkımızı kullanıyoruz.” dedi. Kanunen araç sahibinin eşinin de yurt dışından alınan (Misafir araç) otomobili kullanabildiğine dikkat çeken Sofuoğlu “Devletin ilk aracı alırken tanımış olduğu bir hak söz konusu, bunu kullandım.” diye konuştu.

ARACI KULLANMA HAKKINA SAHİP

Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği’nin 26. maddesine göre, Sofuoğlu’nun eşi ve kendisi otomobili kullanma hakkına sahip. Tebliğde şu ifadeler yer alıyor: Geçici giriş belgesi, yabancı taşıtlar geçici giriş karnesi veya yabancı taşıtlar geçici giriş formu kapsamındaki taşıtlar için düzenlenen geçici trafik tescil belgelerine “satılamaz” kaydının yanı sıra, “ruhsatta adı kayıtlı kişi, eşi veya usul ya da füruu olan kişiler dışında başka kişilerce kullanılamaz” ibaresi konulur. Taşıtın özel bir hizmet akdi ile istihdam edilen kişi tarafından kullanılmasına gümrük idaresince izin verilmesi hâlinde, bu durum geçici trafik tescil belgesinde ayrıca belirtilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız