birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 12.04.2020 14:18

Sokağa çıkma yasağı skandalı Erdoğan'ı rahatsız etmiş...

Sokağa çıkma yasağı ilanıyla büyük kalabalıkların sokağa akın etmesi, bilim insanları tarafından tepkiyle karşılandı. İlanın koordinasyonsuz ve plansız yapılmasına karşı oluşan tepkilerin artık tek yetkili merci olarak hızlı karar almada etkili olacağı belirtilen Cumhurbaşkanlığı'na yönelmesiyle birlikte yapılan bir haber dikkat çekti: "Cumhurbaşkanlığı da rahatsız"

Sokağa çıkma yasağı skandalı Erdoğan'ı rahatsız etmiş...

Koronavirüsle mücadele kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta 2 günlük sokağa çıkma yasağının uygulanması kararının geç saatte ilan edilmesiyle fırın ve marketlerde oluşan yoğunluktan dolayı ortaya çıkan koordinasyonsuzluğun; Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'nda rahatsızlığa yol açtığı ileri sürüldü.

Cuma gecesi, İçişleri Bakanlığı sürpriz bir karara imza atarak 30 büyükşehirde ve Zonguldak'ta 48 saatliğine sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Saat 21.44'te yapılan ilk duyuruda yasağın detaylarına ilişkin bilgi verilmeyince vatandaşlar fırınlara ve marketlere akın etti. Sosyal mesafenin unutulduğu görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından karara tepkiler geldi.

Ardından Bakanlık konuyla ilgili bir açıklama daha yaptı. Bu kez saat 22.45'te yapılan duyuruda fırınlar, su satıcıları, eczanelerin de aralarında olduğu bazı yerlerin açık olacağı bildirildi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA RAHATSIZLIĞA YOL AÇTI" İDDİASI

Cumhurbaşkanlığından habersiz bakanlıkların adım atamayacağının bilinmesine karşın, bugün Milliyet'te "Cumhurbaşkanlığı da rahatsız" şeklinde bir haberin yer alması dikkat çekti.

AKP içindeki bazı grupların, oluşan tepkileri İçişleri Bakanlığı'na yöneltmeye çalıştığı biliniyor. Milliyet'in haberine göre İçişleri Bakanlığındaki kaynaklar, bu sürede ortaya çıkan koordinasyonsuzluğun başta Bilim Kurulu olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'nda da rahatsızlığa yol açtığını kaydetti. Akşam 21.00'den sonra kapalı olması gereken marketlerin açık olmasına da işaret eden kaynaklar, yaşanan tablonun hem koordinasyonsuzluk hem de korona tedbirlerine ilişkin yeterli denetim yapılmadığını göz önüne serdiğini belirttiler.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağının ilan edilişiyle ilgili gelen eleştirileri kabul ettiğini söylemişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız