birgün

33° AÇIK

GÜNCEL 15.09.2018 08:55

Sokağı temizleme günü

Sokağı temizleme günü

Dünya Temizlik Günü bugün sokak ve çevre temizliğiyle kutlanacak. Bu yıl 10. yılını kutlayacak “Haydi Yapalım” hareketi 15 Eylül Dünya Temizlik Günü öncesi herkesi çevreyi daha yaşanabilir hale getirmeye çağırdı.

Dünya Temizlik Günü olarak ilan edilen 15 Eylül Cumartesi günü için, hem bağımsız gruplar şeklinde hem de dünyanın ve Türkiye’nin belirli noktalarında düzenlenecek etkinlikler ile katılımcılar ellerine eldivenleri geçirip, sokaktaki ve doğadaki çöpleri toplayacak. Etkinliklerin asıl amacı “çöp körlüğü” yaşayan insanlara devasa bir harekete geçme projesi ile farkındalık kazandırmak.

Dünyada yaklaşık 100 milyon ton katı atık olduğu düşünülüyor. Dünya Bankası’nın hazırladığı 2012 atık raporuna göre Türkiye günde 86 bin 301 ton atık üretiyor; bu haliyle raporun hazırlandığı 161 ülke içinde 12. sırada bulunuyor.

Eğer Türkiye aynı hızla atık üretmeye devam ederse 2025 yılında günde 135 bin 962 ton atık üretecek ve bu 161 ülke içerisinde en fazla atık üreten 8. sıra olarak değiştirecek.

2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlenen Haydi Yapalım! fikri ise bu kirliliğin önüne geçmek adına bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkeye ve 9 milyon gönüllüye ulaştı.

sokagi-temizleme-gunu-510449-1.

Bizde nasıl gündem oldu

15 Eylül Dünya Temizlik Günü, Türkiye’de bu güne özel ilginç bir kampanyaya imza atılıyor. “Yaşasın temizlik” diyenler bugün “Çöpünü sokağa atma, çöp kutusuna at” sloganıyla sokaklara çıkacak ve temizlik yapacak. Kampanya kapsamında, Türkiye’nin dört yanının çöplerden arındırılması hedefleniyor.

Geride bıraktığımız 9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrası Türkiye bir kez daha çöp yığınlarıyla yüzleşmişti. Tatil beldeleri 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde milyonlarca kişiyi ağırlamış ve her yıl olduğu gibi bu yıl da tatilcilerden geriye çöp yığınları kalmıştı.

New York Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin de, 26 Ağustos’ta kaleme aldığı köşe yazısında, bir günde ülkenin temizlendiği Slovenya örneğini göstererek, Türkiye için genel temizlik çağrısı yapmıştı.

Oluşan duyarlılık, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü öncesi somutlaştı. Türkiye’nin farklı kesimlerinden pek çok kişi, Dünya Temizlik Günü dolayısıyla ulusal çöp toplama kampanyası başlattı.

Kampanya çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanından gruplar, bugün sokaklara çıkarak yaşadıkları bölgeyi temizleyecek, çöpleri toplayacak.

Atık yönetimi bilincine katkı yapmayı hedefleyen ulusal çöp toplama kampanyasına, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, belediyeler, STK’ler ve şirketlerden de büyük destek geldi.

Hadi yapalım!

“Türkiye genelinde sokağımızı, mahallemizi, çevremizi, parkımızı ve sahillerimizi tertemiz yapacağız. O gün yaptıklarımızı fotoğraflayıp sosyal medyada yayınlayacağız” hedefini de içeren kampanya kısa sürede sosyal medya üzerinden büyük ilgi gördü. Kampanya çerçevesinde şu çağrı yapıldı:

“15 Eylül günü dilediğimiz bir saatte, o gün bulunduğumuz şehirde, tek başımıza veya eşimiz, dostumuz, komşumuz, hatta hiç tanımadığınız insanlarla birlikte çöp topluyoruz. Hedefimiz farkındalık yaratmak. Bu yüzden o günü fotoğraflamanız ve sosyal medyanızda paylaşmanız çok önemli. Mesajımız net, ‘Çöpünü sokağa atma, çöp kutusuna at’. Yaşasın temizlik. Hadi yapalım!”

‘Çöp kahramanları’

Dünyanın birçok ülkesi de benzer kampanyalara imza atıyor. Bu kampanyaları düzenleyenler ise “Trash Hero (Çöp Kahramanları)” sivil hareket. “Çöp kahramanları” olarak kendilerini adlandıran ve dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren bağımsız gruplar, 15 Eylül’de çevrelerini, sahillerini temizliyor, çocuklara ve yetişkinlere eğitimler vererek sürdürülebilir atık yönetimi bilinci kazandırıyor. Türkiye’deki kampanyanın öncüsü de Trash Hero hareketi.

Türkiye’de yürütülen kampanyanın öncüleri arasında ise Şebnem-Celal Çapa, Mine Kalpakçıoğlu, Zeynep Üstünel ve Işın Görmüş gibi tanınmış isimler geliyor.

***

Başkentte temizlik

15 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle başkent Ankara’nın bir çok noktasında, bazı sivil toplum kuruluşları, dernekler, belediyeler ve gönüllüler bir araya gelerek çevre temizliği yapacak. Türkiye’de 21 ilde, dünyada da 150 ülkede eş zamanlı olarak yapılacak olan çevre temizliğine yoğun bir katılım olması bekleniyor.

15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Başkent’te çevre temizliği için Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı buluşma noktası olarak seçildi.

Ankara’da gerçekleşecek olan etkinliğe, Ankara’daki çeşitli üniversitelerden 100 gönüllü öğrenci katılacak.

***

Mühendislerden temizliğe destek

Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Dünya Temizlik Günü etkinlikleri kapsamında başlatılan kampanya dolayısıyla bugün saat 13:00’da Nallıhan Kuş Cenneti’nde olacaklarını duyurdu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası şu ifadeleri kullandı: “Şubemiz, değerli üyeleriyle; 15 Eylül 2018 Cumartesi günü “Nallıhan Kuş Cenneti”nde; kentimizde yaşanan kirlilik sorununa dair dikkat çekmek ve “Dünya Temizlik Günü”nde bu kirliliği bir nebze de olsa azaltabilmek amacıyla bir araya gelecektir. 15 Eylül tarihi, Dünyada ve Ülkemizde çevre kirliliğine “Dur!” demenin ve harekete geçmenin tarihi olmalıdır! Kentimizde yaşanan çevre kirliliğine tepkisiz kalmamak, doğamıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkmak adına bizler Nallıhan Kuş Cenneti‘nde olacağız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol