birgün

27° AÇIK

YAŞAM 09.02.2017 10:21

Sokağımı paylaştığım bir dostumla muhabbet ettim

Köpekle sohbet ederek herkesin kalbini kazanan Fırat Altuntaş: Davranışım normaldi. Yaşadığım ortamı, sokağı, havayı paylaştığım bir arkadaşımla sohbet ettim sadece

Sokağımı paylaştığım bir dostumla muhabbet ettim

ÖNDER ABAY

Son günlerde sosyal medyada dönen bir video var. Bir genç boş sokakta rastladığı sokak köpeğiyle sohbet ediyor. Köpekten kediden ve kuştan beklentilerini samimi bir şekilde hayvana aktarıyor. İyi haberlere ve insanlara hasret kaldığımız şu zamanda yüreğimize su serpen Fırat Altuntaş ile bu sohbetin detaylarını konuştuk.

» Merhaba Fırat sosyal medyada köpekle sohbet ettiğin videon paylaşılıyor. Neden bir sokak köpeği ile konuşma gereği duydun?
Aslında insanlarla konuşacak bir konum kaldığını düşünmüyorum o yüzden ya kendi kendime ya sokak hayvanlarıyla ya da çocuklarla konuşmayı tercih ediyorum. En samimi sevgiyi en gerçek cevapları böyle bulabiliyorum. Ben de o köpek kadar yalnızdım o gece o yüzden samimi bir sohbet ettim.

» Videoda bir köpekten beklentinin hav bir kediden beklentini ise miyav olduğunu söylüyorsun. Peki insanlardan beklentin nedir?
Doğruyu söylemek gerekirse insanlardan bir beklentim yok artık. Kötülüğün hakim olduğu bu dünyada kendisine ve çevresine bilerek ve isteyerek zarar veren tek canlı insan, içinde insanın olmadığı her hikâyeyi daha çok seviyorum artık.

» Videoda bütün hayvanların solcu olduğunu söylüyorsun. Bu konuyu biraz daha açar mısın?
Hayvanların arasında bir sınıf farkı yok. Doğanın hiyerarşisi biriktirmek üzerine değil yaşamı idame etme üzerine kurulu. Hayvanlar da solcular gibi paylaşmayı severler. Karşılıksız sevgi gösterebilirler. Karıncaları arıları izlerseniz ortak çıkar olarak birlikte hareket ettiklerini görürsünüz bu özellikler solcularda da böyledir. O yüzden bu benzetmeyi yaptım.

sokagimi-paylastigim-bir-dostumla-muhabbet-ettim-243042-1.

» İnsana saygı gösterilmediği, linçlerin tacizlerin arttığı bu günlerde köpekle sohbet etmen çok büyük karşılık buldu. Bir anda fenomen oldun bunu nasıl karşıladın?
Ben bu davranışımı normal karşılıyorum çünkü hiçbir canlıdan kendimi üstün görmüyorum. Yaşadığımız ortamı, sokağı havayı paylaştığımız bir arkadaşımla sohbet ettim sadece. Bizler doğaya hayvana nasıl bu kadar yabancılaştık asıl bu konu sorgulanmalı diye düşünüyorum. Hayvana eziyet eden biriyle sohbet etmektense köpekle konuşmayı tercih ederim. İnsanların böyle inceliklere hasret kaldığını videonun binlerce paylaşılmasından anladım. Ne kadar kötü durumda olduğumuzu gösteriyor bu ilgi.

» Bu inceliğin için herkes adına sana teşekkür ederim. Son olarak var mı bize söylemek istediğin bir şeyler?
Anormalliklere o kadar alışmış ki; en normal davranışlarımız bile anormal karşılanıyor. Eğer bir sıkıntısınız varsa ağaçla, köpekle, kuşla dertleşmeyi deneyin. Belki daha iyi gelir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol